Zmiany w OFE do poprawki

Projekt ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym jest coraz mocniej krytykowany. Prezydent zapowiedział zbadanie konstytucyjności jego zapisów.

Publikacja: 18.10.2013 04:32

Zmiany w OFE do poprawki

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Projekt nowelizacji ustawy o OFE został opublikowany zaledwie tydzień temu, a rząd już zapowiada w nim szereg zmian.

Zdaniem ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza z prowadzonych szerokich konsultacji projektu wynika, że są w nim potrzebne zmiany. Minister zapowiedział, że będzie o nich rozmawiał z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Rządowy dokument budzi coraz więcej kontrowersji. Ostra krytyka jego zapisów sprawiła, że budzi on wątpliwości również prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w wywiadzie dla „Super Expressu" zapowiedział, że trzeba będzie zbadać, czy przepisy są zgodne z konstytucją.

Prezydent chce także sprawdzić, czy proponowane zmiany są korzystne, negatywne czy zupełnie obojętne z punktu widzenia przyszłych emerytów.

– Pytanie, czy poprzez zbadanie konstytucyjności prezydent ma na myśli skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, czy zlecenie tego jakimś ekspertom – zastanawia się Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy, były wiceminister finansów.

Projekt ustawy dotyczący zmian w systemie emerytalnym ostro skrytykowała Komisja Nadzoru Finansowego. Zdaniem jej wiceprzewodniczącego Lesława Gajka propozycje w projekcie ustawy o zmianach w OFE są źle skonstruowane i w jakiejś perspektywie doprowadzą do likwidacji funduszy emerytalnych.

– Uważamy, że to cenna część systemu ubezpieczeń społecznych i należałoby zachować filar kapitałowy, a nie doprowadzać do jego likwidacji – powiedział Gajek.

Wiceszef KNF uważa, że wprowadza się cząstkowe rozwiązania w systemie, które – gdyby były inaczej pomyślane w całości – mogłyby być pożyteczne.

– Propozycje w obecnym kształcie działają przeciwko interesowi ubezpieczonego – alarmuje Gajek.

W ocenie Komisji Nadzoru Finansowego źle skonstruowany jest mechanizm dobrowolności wyboru pomiędzy OFE a ZUS.

– Wydaje się, że to samo dobro, ale w przypadku gdy przenosi się składkę z funduszu zaprojektowanego jako bardzo agresywny co jakiś czas w jakichś okienkach – w zależności od wyboru do ZUS i potem ewentualnie z powrotem – wątpić należy, że większość ubezpieczonych dokona racjonalnego wyboru – uważa Gajek. Jak zaznacza, będą to raczej zachowania stadne, które doprowadzą do tego, że decyzje będą podejmowane w złym momencie.

Według wiceszefa KNF pomysł umorzenia części obligacyjnej z portfeli OFE i zakaz inwestowania w dług skarbowy również nie ma uzasadnienia.

– Zamienia się fundusze emerytalne w bardzo agresywne fundusze, które będą miały bardzo dużą zmienność – uważa Gajek. – Można się obawiać, że to jest likwidacja przez dewastację; najpierw doprowadzi się do potężnego rozchwiania, a potem się powie, że to nie działa – dodał.

Planowane zmiany oceniła wczoraj również agencja Moody's. Co ciekawe, jej zdaniem dzięki reformie zyskają polskie finanse publiczne.

Zdaniem Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty BCC oraz byłego wiceministra finansów, ocena agencji Moody's nie jest zaskoczeniem.

Według Moody's polskie finanse publiczne będą czerpać znaczne korzyści ze zmian mimo długoterminowych obaw. „Jeśli reforma zostanie przyjęta, rządowe wskaźniki zadłużenia staną się bardziej porównywalne do innych krajów, które nie poniosły kosztów fiskalnych związanych z reformą emerytalną, pierwotnie podjętą przez Polskę w 1999 r." – napisała agencja.

– Dla agencji ratingowych czy MFW liczy się przede wszystkim, albo nawet wyłącznie, dług rynkowy, ryzyko jego nieobsługiwania. Działania rządu dotyczące OFE prawdopodobnie nieco zmniejszają to ryzyko – mówi Gomułka. – Z perspektywy inwestora zagranicznego inwestującego w polski dług to korzystne ruchy – dodaje.

Projekt nowelizacji ustawy o OFE został opublikowany zaledwie tydzień temu, a rząd już zapowiada w nim szereg zmian.

Zdaniem ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza z prowadzonych szerokich konsultacji projektu wynika, że są w nim potrzebne zmiany. Minister zapowiedział, że będzie o nich rozmawiał z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Pozostało 91% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami