aktywów przekazywanych do ZUS udział papierów skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa nie będzie mógł być niższy od stanu na dzień 3 września 2013 - dzień poprzedzający ogłoszenie planowanych zmian w systemie emerytalnym. Jeśli fundusz w międzyczasie obniżył zaangażowanie w dłużne papiery skarbowe, to będzie musiał ich dokupić.
Od następnego dnia czyli 4 lutego 2014 OFE będą musiały minimum 75 proc. aktywów inwestować w akcje. Staną się więc de facto bardzo agresywnymi funduszami akcyjnymi, których portfele będą wystawione na ogromne ryzyko inwestycyjne. Limit ten zostanie zniesiony dopiero 1 lipca. Wówczas z pewnością będą one chciały ten groźny poziom akcji obniżyć, co wywoła spadki na giełdzie i spowoduje straty samych OFE. Po 2 latach słabych wyników ci nieliczni, którzy w OFE zostaną uciekną do ZUS.
Nowe zasady inwestowania niezbyt pocieszające
Tak złupione fundusze emerytalne oczywiście nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, a także innych krajów. Zakaz będzie dotyczył także wszelkich papierów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa.Będą natomiast mogły więcej inwestować za granicą. Obecny 5-proc. limit zostanie w przyszłym roku podniesiony do 10 proc. aktywów, w kolejnym 20 proc., a w 2016 r. wyniesie 30 proc. OFE zyskają również możliwość pożyczania papierów wartościowych. Prowizje pobierana przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne za zarządzanie nie zmienią się, spadnie jednak ich wartość ze względu na zmniejszenie samych aktywów. Prowizja OFE od pobieranych składek zostanie ograniczona do maksymalnego poziomu 1,75 proc. z obecnych 3,5 proc.
Warto uświadomić sobie, że dzisiaj takie PTE, które funduszem zarządza zatrudnia około 40-50 ludzi. Zespół analityków akcyjnych tworzy zazwyczaj kilku pracowników. Nawet przy obecnych pięcioprocentowych limitach inwestycji za granicą, nie były one wykorzystywane. Średnio OFE inwestowały 1,5 proc. portfela poza granicami kraju. Żeby wyjść na nowe rynki trzeba mieć po prostu do dyspozycji odpowiedni zespół ekonomistów. Trudno sobie wyobrazić, żeby PTE, którym właśnie obcięto połowę wynagrodzenia inwestowały w rozbudowę swoich ekip.
Tak naprawdę podniesienie tych limitów wynika głównie przepisów unijnych, do przestrzegania których zmusił nas Trybunał w Strassbourgu.
ZUS czy OFE? I tak lądujesz w ZUS!
OFE przestaną być obowiązkowe. Projekt ustawy zakłada dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS z domyślnością po stronie ZUS. Ubezpieczeni będą mogli przez trzy miesiące, od 1 kwietnia do 30 czerwca przyszłego roku, wybrać czy chcą pozostać w OFE. Decyzja o pozostaniu w OFE lub wyłącznie w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach będą mogli zmienić zdanie, a następnie tzw. okna transferowe między OFE i ZUS będą otwierane co cztery lata.