New York Times pisze, że plany polskiego rządu wzbudzają ostrą krytykę. Gazeta zwraca uwagę na to, że przeciwnicy nazywają propozycje nazywają  najbardziej drastyczną nacjonalizacją prywatnego majątku od czasów radzieckich.

- Polski rząd ujawni szczegóły swego planu przetransferowania z powrotem w ręce państwa wartych 47,6 mld dolarów obligacji rządowych obecnie będących w portfelach prywatnych funduszy, które w imieniu Polaków inwestują pieniądze na przyszłe emerytury - pisze NYT.

Gazeta zauważa, że zdaniem krytyków, wycofanie obligacji, bez rekompensaty dla zarządzających funduszami, jest równoznaczne z zabraniem zasobów. NYT zwraca uwagę, że czołowi ekonomiści, menedżerowie międzynarodowych funduszy, związki zawodowe a nawet wysocy rangą członkowie rządzącej Platformy Obywatelskiej, potępiają propozycję jako jawny populizm i kreatywną księgowość.

Wcześniej Forbes gromił rząd Tuska za atak na OFE. Amerykański miliarder Steve Forbes w należącym do niego magazynie oceniał, że przejmując aktywa obligacyjne OFE, Polska wykonała destrukcyjną sztuczkę podobną jak Argentyna. Forbes nie zostawił suchej nitki na zmianach w systemie emerytalnym przeprowadzanych przez rząd Donalda Tuska.

- – Rząd nazywa tę nacjonalizację „reformą systemu emerytalnego". Duchy Lenina i Stalina muszą się uśmiechać. Barack Obama musi się zastanawiać, czemu nie wymyślił czegoś podobnego i być może będzie odczuwać pokusę, by wypróbować tutaj taki mechanizm. To takie smakowite dla socjalisty: przejąć rządowe obligacje, a później je umorzyć – pisała gazeta.