ZUS organizuje tę akcję (po raz drugi) od 7 do 11 października. W większości placówek zakładu dyżurować będą dodatkowi eksperci.
– Ideą jest zachęcenie ubezpieczonych, by zainteresowali się meandrami ubezpieczeń społecznych, poznali, jakie mają prawa, a szczególnie, jakie składki i w jakich wysokościach są i powinny być za nich opłacane – tłumaczy Ewa Kosowska, dyrektorka Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS.
– Specjaliści wyjaśnią, jakie konsekwencje w zakresie ubezpieczeń społecznych rodzi określony rodzaj umowy (etat, zlecenie, dzieło) – mówi Kosowska. – W sytuacjach, gdy mamy wybierać umowę-zlecenie, o dzieło czy samozatrudnienie, to koncentrujemy się na bieżących dochodach i zobowiązaniach. Myślimy o tym, by płacić minimalne składki, bo wydaje się nam, że to oszczędność dla bieżącego budżetu, a nie koncentrujemy się na wysokości świadczeń, jakie możemy otrzymać w przyszłości. A to okazuje się bardzo ważne, gdy zachorujemy albo jesteśmy niezdolni do pracy. Na ten temat także będzie można porozmawiać z ekspertami, podobnie jak o ubezpieczeniach, gdy pracujemy za granicą – dodaje.
I tak w centrali ZUS w Warszawie od poniedziałku do piątku od 10 do 13 pod nr telefonu 22 667 13 13 eksperci będą udzielać porad i informacji.
Osobiście na ubezpieczonych czekać będą eksperci w placówkach w Warszawie i innych miastach. W wielu z nich dodatkowo poproszono o dyżury ekspertów z urzędów pracy, NFZ, Państwowej Inspekcji Pracy. W Warszawie, w placówkach dzielnicowych codziennie od 9 do 11 odbywać się będą prelekcje. W planach jest również postawienie na terenie Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechniki Warszawskiej stanowisk konsultacyjno-informacyjnych. Specjaliści ZUS spotkają się także ze studentami uczelni elbląskich oraz w Gorzowie Wielkopolskim.