Jak wynika z suplementu do raportu na temat zmian w OFE-2013-09-14 autorstwa analityków Capital Strategy, istnieje ryzyko nieujęcia umorzenia obligacji w długu.
Zdaniem autorów w przypadku przeniesienia do ZUS posiadanych przez OFE obligacji skarbowych (a także innych nieakcyjnych aktywów, nie mieszczących się w limicie aktywów, które OFE mogą zainwestować w akcje) i zapisania ich równowartości na specjalnych subkontach w ZUS, nastąpiłoby przekazanie do sektora instytucji rządowych i samorządowych środków finansowych w zamian za przejęcie przez ten sektor zobowiązań emerytalnych.
Jak wynika z nowego systemu rachunków narodowych w Unii Europejskiej – ESA 2010, transakcja taka nie powinna wpływać na zmniejszenie deficytu i długu publicznego w roku, w którym została dokonana.
- Zneutralizowanie wpływu transakcji na deficyt w roku przekazania aktywów dokonać się może poprzez odpowiednią korektę zarządzoną przez Eurostat. Zneutralizowanie wpływu takiej transakcji na dług publiczny może okazać się technicznie bardziej skomplikowane. W przypadku przejęcia przez ZUS obligacji i ich umorzenia, może się wydawać trudne doliczanie do długu nieistniejących już obligacji. Niewykluczone jest jednak wprowadzenie przez Eurostat korekt do statystyk długu publicznego, które będą powiększały dług publiczny o wartość zobowiązań emerytalnych przejętych w wyniku takiej „płatności ryczałtowej", dopóki te zobowiązania emerytalne nie zostaną zrealizowane - zauważają analitycy.
Ich zdaniem możliwy jest scenariusz doliczenia na specjalnej zasadzie do długu publicznego zapisów na subkontach powstałych w zamian za przekazanie aktywów przez OFE.