"Decyzja rządu została podjęta bez uwzględnienia kilkutygodniowej debaty publicznej, w której przedstawione zostały zarówno argumenty przeciwko takim propozycjom, jak i pomysły innego rozwiązania zmniejszającego dług publiczny" - podkreśliła w czwartkowym komentarzu Konfederacja Lewiatan.
Organizacja przedsiębiorców zwróciła uwagę, że o rosnących problemach z deficytem i długiem publicznym rząd wiedział już od dawna. "Nasiliły się one w 2010 r., gdy deficyt wyniósł blisko 8 proc. PKB i o ok. 3 pkt proc. zwiększył dług publiczny w stosunku do PKB" - napisano.
Konfederacja Lewiatan wysoko oceniła działania rządu, które doprowadziły do zlikwidowania wcześniejszych emerytur oraz wydłużenia wieku emerytalnego. Jednak - jej zdaniem - sytuacja finansów publicznych wymagała więcej przedsięwzięć, pozwalających na istotne zwiększenie efektywności wydatków publicznych, a w konsekwencji ich dostosowanie do możliwości budżetowych.
"Umorzenie obligacji, stopniowe przekazywanie środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych oraz dobrowolność w podjęciu decyzji o wyborze miejsca oszczędzania na emeryturę oznaczają likwidację drugiego filara systemu emerytalnego" - oceniła.
W jej opinii, propozycje rządu oznaczają nacjonalizację środków gromadzonych przez Polaków w drugim filarze. "Przeniesienie obligacji z OFE do ZUS i ich umorzenie narusza bardzo silne prawo ochrony własności zagwarantowane w Konstytucji RP, zastępując je słabszym prawem do świadczenia socjalnego gwarantowanego przez państwo" - napisano.