Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyraziła zgodę na przejęcie przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz Polska kontroli nad Otwartym Funduszem Emerytalnym Warta - podał UOKiK w komunikacie.

- W wyniku koncentracji Powszechne Towarzystwo Emerytalne Warta zaprzestanie prowadzenia swojej działalności, OFE Warta zostanie zlikwidowany,a członkowie OFE Warta zostaną członkami Allianz Polska OFE  – podał Urząd.

PTE Allianz należy do grupy kapitałowej Allianz – międzynarodowego dostawcy usług finansowych, natomiast PTE Warta wchodzi w skład bankowo–ubezpieczeniowej grupy kapitałowej KBC.

Na początku maja PTE Allianz Polska ogłosiło, że przejmie fundusz i towarzystwo emerytalne Warta. Fundusz emerytalny Warta był wystawiony na sprzedaż od kilku miesięcy. Grupa KBC, a dokładnie KBC Verzekeringen NV, do której należy, wycofuje się z większości biznesów w Polsce.

Zainteresowanych przejęciem funduszu emerytalnego Warta było kilka instytucji finansowych. Wstępną chęć przejęcia tego podmiotu deklarował PKO BP Bankowy PTE. Ostatecznie jednak wycofał się ze względu na planowane zmiany w prawie dotyczącym II filara, a tym samym trudność w oszacowaniu wartości transakcji. Informowaliśmy, że w walce o fundusz Warta pozostał już tylko Allianz i on ostatecznie ma przejąć fundusz Warta.

Z naszych informacji wynika, że PTE Allianz Polska przejmuje nie tylko zarządzanie nad funduszem emerytalnymi Warta, ale także towarzystwo, które nim zarządza. Wartość transakcji - jak wynika z naszych informacji - może wynieść między 80 a 90 mln zł.

Warunkiem sfinalizowania transakcji jest uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Poza Allianz, także PKO BP na apetyt na kolejne przejęcia. Największy polski bank, właściciel PKO BP Bankowy PTE, jest zainteresowany przejęciem Nordea PTE.

-Jeśli chodzi o PTE, to obecnie trwa dyskusja, w jaki sposób będą dalej funkcjonowały OFE i ten biznes na razie jest niewycenialny. Dopóki nie będzie decyzji, na których możemy oprzeć model biznesowy, to trudno podjąć decyzję – mówił nie tak dawno prezes Zbigniew Jagiełło.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Bezład przestrzenny"

Po co nam nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

OGLĄDAJ RELACJĘ

19 lipca z rynku zniknął fundusz emerytalny Polsat, który został połączony z funduszem PKO BP Bankowy. Był to efekt przejęcia zarządzania nad funduszem Polsat przez PKO BP Bankowy PTE.