Ile zarabiają szefowie PTE

W towarzystwach emerytalnych: Allianz oraz Pekao Pioneer są najlepiej opłacane zarządy w branży – wynika z naszych wyliczeń

Publikacja: 08.08.2013 02:17

Ile zarabiają szefowie PTE

Foto: Adobe Stock

O 4 procent wzrosły wynagrodzenia zarządów 13 towarzystw emerytalnych (nie uwzględniamy danych PTE Polsat, które już nie istnieje) – wynika z informacji zebranych przez „Rz" od towarzystw i z Krajowego Rejestru Sądowego. Zarobili w sumie nieco ponad 24 mln zł. Jak co roku zajrzeliśmy do kieszeni zarządów PTE.

Rynkowy standard

– Zarobki w zarządach PTE nie odbiegają od standardów stosowanych w instytucjach finansowych – podkreśla co rok Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

Najwięcej kosztuje zarząd Amplico – 2,36 mln zł oraz Allianz – 2,3 mln zł. W obu przypadkach wynagrodzenie kierownictwa było wyższe niż jeszcze rok wcześniej. Wpływ na to mogło mieć to, że fundusze zarządzane przez te towarzystwa osiągnęły dobre wyniki inwestycyjne w 2012 r., a to mogło wiązać się z premiami. Allianz był pierwszy, a Amplico trzecie pod względem wysokości wypracowanej stopy zwrotu. W obu zarządach są zaś szefowie inwestycji. Poza tym w Amplico w połowie ubiegłego roku liczba osób w zarządzie została powiększona. Najmniej, bo 1,3 mln zł, zarabiały zarządy PTE Pocztylion-Arka.

Gdy podzieli się te wydatki na liczbę osób w zarządach (przeciętnie są to trzy osoby), to okazuje się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie takiej osoby wynosi ok. 50 tys. zł. Najlepiej opłacani są szefowie PTE: Allianz (ok. 64 tys. zł miesięcznie), Pekao Pioneer (61 tys. zł miesięcznie) oraz Aviva i Amplico (odpowiednio 59 tys. i 56 tys. zł). W tym zestawieniu na końcu uplasowały się zarządy PKO BP Bankowy oraz Aegon. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie nie przekracza w tych towarzystwach 40 tys. zł. Dla porównania prezes ZUS dostaje nieco ponad 20 tys. zł co miesiąc, ale może też liczyć na dodatki, premie i nagrody.

Prezes jak analityk

Dane o wynagrodzeniach zarządów PTE nie zakładają podziału na pensję prezesa i pozostałych osób w zarządzie. Zdarza się jednak, że towarzystwa emerytalne nie mają obsadzonego stanowiska prezesa.

– Nie są to wygórowane wynagrodzenia. Mieszczą się w standardach rynkowych – mówi Kazimierz Sedlak, z firmy doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak, która publikuje raporty płacowe.

Jak dodaje, przeciętne wynagrodzenie w spółkach sektora finansowego notowanych na giełdzie wyniosło ponad 700 tys. zł rocznie (mediana, średnia to ok. 1 mln zł). Prezes banku giełdowego zarobił średnio 2,5 mln zł, a wiceprezes 1,5 mln zł rocznie.

– W porównaniu z firmami zajmującymi się zarządzaniem aktywami na świecie to wynagrodzenie członka zarządu PTE odpowiada wynagrodzeniu dobrego analityka czy maklera – mówi Sedlak. Jak jednak dodaje, wynagrodzenia zależą od wielu czynników, w tym m.in. od wielkości firmy.

O ile łączne zarobki zarządów PTE nieco wzrosły, tak wynagrodzenie rad nadzorczych się zmniejsza. Jak wynika z naszych wyliczeń, zarobili oni 1,9 mln zł w 2012 r. (dane 13 towarzystw). Jest o 17 proc. mniej niż rok wcześniej. Stało się tak w dużej mierze przez obniżenie wynagrodzenia rady w PTE PZU. Spadło ono o połowę, do 480 tys. zł w skali roku. To wciąż jednak najlepiej opłacana rada nadzorcza towarzystwa emerytalnego. Najmniej uzyskuje rada PTE Allianz – zaledwie 1,2 tys. zł rocznie. Warto mieć jednak na uwadze, że w radach może zasiadać różna liczba osób.

Temat tego ile zarabiają prezesi towarzystw emerytalnych wraca co pewien czas, zwłaszcza gdy rząd planuje zmiany w II filarze. Ostatni raz był poruszany na początku kwietnia, kiedy resort finansów chciał ujawnienia zarobków prezesów, a równocześnie trwały pracy nad raportem o OFE i rekomendacjami zmian w kapitałowej części systemu emerytalnego.  Ten sam argument: ujawnienia zarobków szefów PTE używała była minister pracy Jolanta Fedak, gdy rząd decydował o obniżeniu składki przekazywanej do OFE. W kwietniu media pisały, że członkowie zarządów zarobili w sumie 24,5 mln zł w 2012 r.

O 4 procent wzrosły wynagrodzenia zarządów 13 towarzystw emerytalnych (nie uwzględniamy danych PTE Polsat, które już nie istnieje) – wynika z informacji zebranych przez „Rz" od towarzystw i z Krajowego Rejestru Sądowego. Zarobili w sumie nieco ponad 24 mln zł. Jak co roku zajrzeliśmy do kieszeni zarządów PTE.

Rynkowy standard

Pozostało 92% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu