Liczba wszystkich członków zakładowych planów emerytalnych wyniosła na koniec 2012 r. 10,8 mln, w porównaniu z 11,3 mln na koniec 2010 r. W planach uczestniczy nieco więcej mężczyzn (5,7 mln) niż kobiet (5,1 mln).
Jak wynika z danych Departamentu Pracy i Emerytur, przeciętny wiek przejścia na emeryturę w okresie od października do grudnia 2012 r. był na poziomie 64,6 roku u mężczyzn, w porównaniu z 62,8 roku u kobiet. W ciągu ostatnich dwóch lat średni wiek emerytalny wzrósł o ponad 2 miesiące dla mężczyzn i o ponad 4 miesiące dla kobiet.
W październiku ubiegłego roku ruszył program automatycznego przystępowania do zakładowego planu emerytalnego (automatic enrolment) i jest jedną z największych reform w brytyjskim systemie emerytalnym od wielu lat. Korzyści z automatycznego zapisu mają na celu uzupełnienie środków płynących z planów zarówno państwowych, jak i prywatnych.
Rząd twierdzi, że automatyczne zapisywanie do planów jest tak ważne, gdyż pracownicy nie powinni polegać tylko na emeryturze państwowej, zwłaszcza że spodziewana długość życia rośnie.
W Polsce od 1999 r. działają pracownicze programu emerytalne (PPE), które jednak nie cieszą się zbyt duża popularnością. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego na koniec czerwca działało 1079 takich planów w zakładach pracy. W porównaniu z końcem 2012 r. spadła. Więcej planów zostaje bowiem wykreślanych z rejestru nadzoru niż do niego wpisywanych. Ten trend widoczny był już w ubiegłym roku. Na koniec 2012 r. w PPE uczestniczyło 358,1 tys. pracujących w Polsce.