Od roku istnieje możliwość dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Każdy, kto nie jest ubezpieczony obowiązkowo (bo np. pracuje na podstawie umowy o dzieło, utrzymuje się z wynajmu mieszkania, jest na utrzymaniu innej osoby albo jest rentierem), ma prawo ubezpieczyć się dobrowolnie. Składki wylicza się wtedy od minimalnego wynagrodzenia.
Jednego z czytelników zainteresowało to, czy składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe można (analogicznie jak w przypadku składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne) odliczać od dochodu, od którego płacimy podatek dochodowy.
Poprosiliśmy o odpowiedź Ministerstwo Finansów.
– Odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają zarówno składki na obowiązkowe, jak i dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, przy zachowaniu pozostałych warunków określonych w tych przepisach – tłumaczy Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy resortu finansów.
Jak wyjaśnia, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę ustalenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in zapłaconych składek (w tym również dobrowolnych) na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika i osób z nim współpracujących. Składki można odliczyć tylko do wysokości uzyskanego w danym roku podatkowym dochodu (przychodu). Podatnik, który nie ma dochodu (przychodu), nie zrobi tego nawet, gdy rozlicza się wspólnie z uzyskującym dochody małżonkiem.