63 proc. badanych kojarzy Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) przynajmniej ze słyszenia, w tym 11 proc. deklaruje jego posiadanie. 28 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że wie też czym jest ten produkt.
Pozostałe produkty czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) oraz Programy Systematycznego Oszczędzania (PSO) kojarzy mniej niż połowa badanych, a posiadanie deklaruje po 3 proc. respondentów. Najsłabiej znane są Pracownicze Programy Emerytalne - tylko 39 proc. respondentów zna nazwę tego produktu.
Zdecydowana większość osób, które nie posiadają żadnych produktów III-filarowych, nie zamierza nawet z nich korzystać (81 proc.). Najlepiej na tym tle wypadają osoby młode, które, mimo najmniejszego poziomu wiedzy, deklarują stosunkowo duże zainteresowanie dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę.
Najważniejszym czynnikiem, który mógłby skłonić badanych do indywidualnego odkładania środków jest posiadanie odpowiedniej ilości pieniędzy (36 proc. wskazań). Co ciekawe, jest to niezależne od statusu materialnego respondenta. Podobnie deklarują osoby oceniające sytuację majątkową jako dobrą oraz osoby, które żyją w złych warunkach materialnych.
Na drugim miejscu wśród czynników skłaniających do oszczędzania pojawia się przekonanie, że oszczędzanie jest naprawdę opłacalne (30 proc. odpowiedzi), następnie zbyt niska państwowa emerytura (20 proc.) oraz jasne reguły systemu emerytalnego, pewność, że się nie zmieni (12 proc.).