Zwracając uwagę na to, że kryzys gospodarczy ujawnił ogromną lukę między możliwościami systemów emerytalnych a oczekiwaniami przyszłych beneficjentów, Parlament Europejski jednocześnie „wyraża ubolewanie z powodu poważnych cięć budżetowych w państwach członkowskich najbardziej dotkniętych przez kryzys finansowy, które narażają przyszłych emerytów na ryzyko ubóstwa".
Parlament zaapelował do państw członkowskich, aby skorzystać z najlepszych praktyk w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa emerytur i wzmacniać wielofilarowość systemu, podkreślając jednocześnie, że „pierwszy filar, publiczne systemy emerytalne, pozostaje najważniejszym źródłem dochodów dla emerytów".
Członek Parlamentu Europejskiego i jednocześnie sprawozdawca rezolucji Ria Oomen-Ruijten z Holandii powiedziała podczas debaty: „Jedna trzecia populacji UE ma ponad 55 lat. Stabilność systemów emerytalnych jest zagrożona przez starzenie się społeczeństwa i napięte finanse publiczne. Zobowiązania emerytalne wobec obywateli państw członkowskich są ogromne, w związku z tym koordynacja polityki w tym zakresie jest konieczna, w szczególności w kontekście przeprowadzanych teraz programów stabilności i reform".
Publikacja powstała we współpracy z "Globalnym przeglądem emerytalnym" wydawanym przez serwis www.emerytariusz.pl. Źródło: Europeanpensions.net