Dobry wynik OFE w maju

Przeciętny wynik inwestycyjny funduszy emerytalnych przekroczył 3 proc. w maju. To najlepszy miesięczny wynik od stycznia 2012 r.

Publikacja: 05.06.2013 03:15

Dobry wynik OFE w maju

Foto: ROL

Po słabszych pierwszych czterech miesiącach tego roku, w maju fundusze emerytalne sporo zarobiły. Ich średni wynik z inwestowania składek klientów wyniósł 3,1 proc. Dla porównania w kwietniu było to przeciętnie 0,5 proc., a w jeszcze wcześniejszych miesiącach miały stratę.  Majowy wynik jest też najlepszym miesięcznym wynikiem OFE od ponad roku.

Dobrze na giełdzie

Inaczej niż w kwietniu, w maju OFE pomógł w osiągnięciu dobrego wyniku rynek akcji. Wszystkie główne indeksy giełdowe były na dużym plusie. Najmocniej, bo o ponad 10 proc. wzrósł indeks mWIG40, czyli skupiający spółki średniej wielkości. Najmniej wzrósł WIG20, bo o 7,2 proc.

- Przez długi czas polski rynek akcji zachowywał się gorzej od innych giełd. Inwestorzy poszukiwali wzrostów i wyrównania do średniej. Poza tym przyzwyczaili się już do zapowiadanych zmian w OFE i negatywne ich skutki zostały już zdyskontowane. Poza tym ciągle dużo pieniędzy jest w światowej gospodarce i docierają one też do Polski – tłumaczy wzrosty na GPW Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes i szefowa inwestycji ING PTE. Jak dodaje wpływ na sytuację na rynku papierów udziałowych miały także wyniki spółek giełdowych. - Choć nie były one najlepsze za pierwszy kwartał tego roku, to już jednak nie stanowiły negatywnego zaskoczenia, jak w przypadku tych za czwarty kwartał minionego roku – mówi Radkowska-Świętoń.

OFE nie sprzyjał w maju rynek obligacji, na którym mieliśmy do czynienia z korektą, ale to i tak nie przeszkodziło im w osiągnięciu wysokich stóp zwrotu. Najlepiej inwestował w ubiegłym miesiącu fundusz Nordea. Jego wynik to 3,69 proc. Ponad 3,5-proc. stopą mogą pochwalić się fundusze: PZU Złota Jesień oraz Pekao. Ostatni w zestawieniu jest fundusz Polsat z wynikiem 2,6 proc.

Jak zaznacza Marcin Żółtek, członek zarządu i szef inwestycji w Aviva PTE, wyniki poszczególnych OFE wskazują, na te które mają w portfelu najwięcej spółek średniej i małej wielkości, których kursy najlepiej zachowywały się w maju.

Dobry wynik w maju spowodował, że stopa zwrotu OFE od początku roku jest na plusie, a jeszcze miesiąc wcześniej miały średnią stratę. Przeciętny wynik za pięć miesięcy to 2,7 proc. I ponownie najlepiej wypada Nordea, a za nią, z wynikiem przekraczającym 3 proc., jest: ING, PKO BP Bankowy i Amplico. Najmniej w tym okresie zarobił fundusz Aegon – 1,5 proc.

Przegląd gotowy

Zdaniem zarządzających maj nie jest ostatnim miesiącem w którym mamy do czynienia ze wzrostami na giełdzie. I w tym kontekście istotnego wpływu na to co dzieje się na parkiecie nie będzie miała zapowiedziana publikacja raportu z przeglądu emerytalnego. Według Ewy Radkowskiej-Świętoń negatywny wpływ mógłby wystąpić gdyby pojawiły się propozycje znacząco odbiegające od tego co przedstawiciele rządu już mówili na ten temat. – Choć trudno tu cokolwiek prognozować – dodaje.

Jak zaznacza Marcin Żółtek, radykalne propozycje redukcji OFE mogłyby doprowadzić do głębokich, ale raczej krótkotrwałych spadków. - Jak pokazują Węgry pamięć inwestorów jest krótka – dodaje Żółtek.

Jak wynika z informacji PAP, zakończone zostały już prace nad raportem z przeglądu systemu emerytalnego. Ma być on wstępem do zmian w funkcjonowaniu OFE. Teraz dokument trafi do premiera - wynika z nieoficjalnych . Jeżeli dokument zyska akceptację szefa rządu to zostanie prawdopodobnie opublikowany w przyszłym tygodniu

Raport ma zawierać skrajne rozwiązania, takie jak likwidacja OFE oraz utrzymanie obecnego stanu. - Do każdego wariantu zostaną pokazane konsekwencje zmian. Dzisiaj można już powiedzieć, że w Polsce, w tych warunkach, nie jest możliwa likwidacja OFE, przede wszystkim ze względu na wielkość zgromadzonych w nich środków. Utrzymanie obecnego stanu też nie wchodzi w grę, chociażby ze względu na potrzebę wpisania do ustawy, kto będzie wypłacał emerytury z OFE - powiedziała PAP osoba pragnąca zachować anonimowość.

Na koniec maja wartość aktywów w zarządzaniu OFE wyniosła 280,6 mld zł i od początku roku wzrosła o prawie 11 mld zł. W tym czasie ZUS przekazał funduszom mniej niż 4 mld zł bieżących składek.

Po słabszych pierwszych czterech miesiącach tego roku, w maju fundusze emerytalne sporo zarobiły. Ich średni wynik z inwestowania składek klientów wyniósł 3,1 proc. Dla porównania w kwietniu było to przeciętnie 0,5 proc., a w jeszcze wcześniejszych miesiącach miały stratę.  Majowy wynik jest też najlepszym miesięcznym wynikiem OFE od ponad roku.

Dobrze na giełdzie

Pozostało 91% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora