Dobry wynik OFE w maju

Przeciętny wynik inwestycyjny funduszy emerytalnych przekroczył 3 proc. w maju. To najlepszy miesięczny wynik od stycznia 2012 r.

Publikacja: 05.06.2013 03:15

Dobry wynik OFE w maju

Foto: ROL

Po słabszych pierwszych czterech miesiącach tego roku, w maju fundusze emerytalne sporo zarobiły. Ich średni wynik z inwestowania składek klientów wyniósł 3,1 proc. Dla porównania w kwietniu było to przeciętnie 0,5 proc., a w jeszcze wcześniejszych miesiącach miały stratę.  Majowy wynik jest też najlepszym miesięcznym wynikiem OFE od ponad roku.

Dobrze na giełdzie

Inaczej niż w kwietniu, w maju OFE pomógł w osiągnięciu dobrego wyniku rynek akcji. Wszystkie główne indeksy giełdowe były na dużym plusie. Najmocniej, bo o ponad 10 proc. wzrósł indeks mWIG40, czyli skupiający spółki średniej wielkości. Najmniej wzrósł WIG20, bo o 7,2 proc.

- Przez długi czas polski rynek akcji zachowywał się gorzej od innych giełd. Inwestorzy poszukiwali wzrostów i wyrównania do średniej. Poza tym przyzwyczaili się już do zapowiadanych zmian w OFE i negatywne ich skutki zostały już zdyskontowane. Poza tym ciągle dużo pieniędzy jest w światowej gospodarce i docierają one też do Polski – tłumaczy wzrosty na GPW Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes i szefowa inwestycji ING PTE. Jak dodaje wpływ na sytuację na rynku papierów udziałowych miały także wyniki spółek giełdowych. - Choć nie były one najlepsze za pierwszy kwartał tego roku, to już jednak nie stanowiły negatywnego zaskoczenia, jak w przypadku tych za czwarty kwartał minionego roku – mówi Radkowska-Świętoń.

OFE nie sprzyjał w maju rynek obligacji, na którym mieliśmy do czynienia z korektą, ale to i tak nie przeszkodziło im w osiągnięciu wysokich stóp zwrotu. Najlepiej inwestował w ubiegłym miesiącu fundusz Nordea. Jego wynik to 3,69 proc. Ponad 3,5-proc. stopą mogą pochwalić się fundusze: PZU Złota Jesień oraz Pekao. Ostatni w zestawieniu jest fundusz Polsat z wynikiem 2,6 proc.

Jak zaznacza Marcin Żółtek, członek zarządu i szef inwestycji w Aviva PTE, wyniki poszczególnych OFE wskazują, na te które mają w portfelu najwięcej spółek średniej i małej wielkości, których kursy najlepiej zachowywały się w maju.

Dobry wynik w maju spowodował, że stopa zwrotu OFE od początku roku jest na plusie, a jeszcze miesiąc wcześniej miały średnią stratę. Przeciętny wynik za pięć miesięcy to 2,7 proc. I ponownie najlepiej wypada Nordea, a za nią, z wynikiem przekraczającym 3 proc., jest: ING, PKO BP Bankowy i Amplico. Najmniej w tym okresie zarobił fundusz Aegon – 1,5 proc.

Przegląd gotowy

Zdaniem zarządzających maj nie jest ostatnim miesiącem w którym mamy do czynienia ze wzrostami na giełdzie. I w tym kontekście istotnego wpływu na to co dzieje się na parkiecie nie będzie miała zapowiedziana publikacja raportu z przeglądu emerytalnego. Według Ewy Radkowskiej-Świętoń negatywny wpływ mógłby wystąpić gdyby pojawiły się propozycje znacząco odbiegające od tego co przedstawiciele rządu już mówili na ten temat. – Choć trudno tu cokolwiek prognozować – dodaje.

Jak zaznacza Marcin Żółtek, radykalne propozycje redukcji OFE mogłyby doprowadzić do głębokich, ale raczej krótkotrwałych spadków. - Jak pokazują Węgry pamięć inwestorów jest krótka – dodaje Żółtek.

Jak wynika z informacji PAP, zakończone zostały już prace nad raportem z przeglądu systemu emerytalnego. Ma być on wstępem do zmian w funkcjonowaniu OFE. Teraz dokument trafi do premiera - wynika z nieoficjalnych . Jeżeli dokument zyska akceptację szefa rządu to zostanie prawdopodobnie opublikowany w przyszłym tygodniu

Raport ma zawierać skrajne rozwiązania, takie jak likwidacja OFE oraz utrzymanie obecnego stanu. - Do każdego wariantu zostaną pokazane konsekwencje zmian. Dzisiaj można już powiedzieć, że w Polsce, w tych warunkach, nie jest możliwa likwidacja OFE, przede wszystkim ze względu na wielkość zgromadzonych w nich środków. Utrzymanie obecnego stanu też nie wchodzi w grę, chociażby ze względu na potrzebę wpisania do ustawy, kto będzie wypłacał emerytury z OFE - powiedziała PAP osoba pragnąca zachować anonimowość.

Na koniec maja wartość aktywów w zarządzaniu OFE wyniosła 280,6 mld zł i od początku roku wzrosła o prawie 11 mld zł. W tym czasie ZUS przekazał funduszom mniej niż 4 mld zł bieżących składek.

Po słabszych pierwszych czterech miesiącach tego roku, w maju fundusze emerytalne sporo zarobiły. Ich średni wynik z inwestowania składek klientów wyniósł 3,1 proc. Dla porównania w kwietniu było to przeciętnie 0,5 proc., a w jeszcze wcześniejszych miesiącach miały stratę.  Majowy wynik jest też najlepszym miesięcznym wynikiem OFE od ponad roku.

Dobrze na giełdzie

Pozostało 91% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Emerytura
Polacy sprawdzają, ile mają pieniędzy w PPK. Nawet ci, co nie mają