Subkonta w ZUS powstały w 2011 r. gdy rząd zdecydował o obniżeniu składki przekazywanej do funduszy emerytalnych. W czerwcu 2011 r. po raz pierwszy składki (za maj, bo są przekazywane w miesięcznym opóźnieniem) Polaków zostały zapisane na tych subkontach w ZUS. Do końca 2012 r. trafiało na nie 5 proc. pensji brutto ubezpieczonych, a od tego roku jest to 4,5 proc.
Pieniądze zapisywane na subkontach w ZUS są inaczej waloryzowane niż zapisy na podstawowym koncie w ZUS, na które trafia 12,22 proc. pensji brutto. Ich waloryzacja zależy bowiem od nominalnego wzrostu PKB (czyli realnego wzrostu gospodarczego i inflacji) w ostatnich 5 latach i nie może być ujemna. Z kolei waloryzacja podstawowych kont emerytalnych w ZUS zależy od inflacji i wzrostu płac w gospodarce.
Waloryzacja środków zgromadzonych na subkoncie jest dokonywana od dnia 1 czerwca według stanu kont na dzień 31 stycznia.
1 czerwca ZUS po raz pierwszy dopisze dodatkowe pieniądze do subkont uczestników. Waloryzacja ma na celu to, by pieniądze gromadzone na emeryturę nie traciły na wartości z powodu inflacji. W środę GUS podał wskaźnik rocznej waloryzacji, który wynosi 106,27.
- Pierwsza roczna waloryzacja subkont przeprowadzona zostanie według ich stanu na 31 stycznia 2012 r. i uwzględni wszystkie zewidencjonowane środki, jakie wpłynęły na subkonta od początku ich istnienia – mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS. - A więc będzie ona dotyczyła składek odprowadzonych od maja (kiedy to subkonta powstały) do grudnia 2011 r. Waloryzacja będzie wynikiem przemnożenia sumy środków na subkoncie przez wskazany przepisach wskaźnik waloryzacyjny – dodaje.