Dobry czas funduszy typu short

Słabsza koniunktura na krajowym rynku akcji dała się we znaki posiadaczom jednostek funduszy akcyjnych. Te o uniwersalnej strategii od początku roku straciły średnio 6 proc., a małych i średnich spółek -0,8 proc. Jednak w ofercie krajowych TFI znajdziemy takie rozwiązania, które na spadkach dały nieźle zarobić

Publikacja: 29.04.2013 01:41

Dobry czas funduszy typu short

Foto: Analizy Online

Średnio 12,5 proc. zarobiły fundusze typu „short", oparte na indeksach warszawskiej giełdy.

Od początku roku indeks szerokiego rynku WIG stracił 8,6 proc., a indeks grupujący największe spółki notowane na GPW (WIG20) traci już 11,8 proc. Obronną ręką wyszły indeksy grupujące średnie i małe spółki, których kurs spadł zaledwie o kilka procent, odpowiednio o 2,1 proc. oraz 1 proc.

Spośród czterech dostępnych rozwiązań w ofercie krajowych TFI, zarabiających na spadkach głównych indeksów, najwyższą stopę zwrotu wypracował największy z nich.  Quercus short, którego aktywa przekroczyły 27 mln zł. Jego wynik od początku roku wynosi już 14,5 proc. Mimo dobrych wyników w tym czasie, saldo wpłat i wypłat za 3 miesiące było ujemne. Choć w samym styczniu bilans sprzedaży wyniósł +2,4 mln zł.

Kolejne miejsca w zestawieniach należą do Ipopema TFI. Fundusze zarządzane przez towarzystwo,  Ipopema Short Equity oraz  Alior Short Eqiuty zyskały w tym czasie odpowiednio 14 proc. oraz 13,6 proc. Pierwszy z funduszy to nowość wśród tego typu rozwiązań, został bowiem uruchomiony z końcem 2012 roku. Mimo krótkiego stażu, w pierwszym kwartale pozyskał 70 tys. zł nowego kapitału. Drugi z funduszy, to najdłużej działający „short" oferowany przez krajowe TFI. Choć warunki na rynku akcji sprzyjały jego wynikom, to od początku roku wypłaty przewyższyły wpłaty do funduszu, co ukształtowało bilans sprzedaży na poziomie -665 mln zł.

Blisko połowę mniejsze zyski przyniósł  Altus Short FIO który od początku roku zyskał 7,7 proc. Słabsze wyniki są pochodną niewielkich aktywów, które na koniec marca wyniosły niespełna 200 tys. zł, co znacznie utrudniało efektywne zarządzanie, tłumaczy przedstawiciel TFI. Jednak według danych na 19 kwietnia, aktywa funduszu znacznie się zwiększyły, przekraczając już 8 mln zł.

 

 

Pierwsze trzy rozwiązania oferowane są klientom przy minimalnej wpłacie 200 tys. zł. Wysoki próg wejścia do funduszu Quercus short można „obejść" inwestując w fundusze kapitałowe dostępne w Nordea TUnŻ, Skandia TUnŻ oraz Uniqa TUnŻ. W przypadku obu produktów zarządzanych przez Ipopema TFI, jednostki funduszy short w formie UFK dostępne są w ofercie Generali TUnŻ. Natomiast Altus Short FIO jest pierwszym rozwiązaniem dostępnym już od 1000 zł, choć podobnie jak fundusz Quercus TFI oferowany jest w formie UFK w Uniqa TUnŻ.

Na koniec marca łączne aktywa zgromadzone w funduszach typu „short" opartych o indeks warszawskiej giełdy, wyniosły 33,6 mln zł.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami