Zysk dobrowolnych funduszy

Przeciętny wynik z inwestycji ośmiu dobrowolnych funduszy emerytalnych wyniósł 3,2 proc. w pierwszym półroczu - wynika z naszych wyliczeń

Publikacja: 18.04.2013 05:50

Zysk dobrowolnych funduszy

Foto: Bloomberg

Dobrowolnymi funduszami emerytalnymi zarządzają powszechne towarzystwa emerytalne. To drugi typ funduszy, obok otwartych, którymi mogą zarządzać. W DFE lokowane są jednak nie obowiązkowe składki emerytalne jak w OFE, ale dodatkowe i dobrowolne oszczędności Polaków na emeryturę.

Składki osób, które zdecydują się otworzyć indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) lub indywidualne konto emerytalne (IKE, nie wszystkie towarzystwa oferują te drugie konto) w towarzystwie emerytalnych lokowane są właśnie w dobrowolnym funduszu.

W pierwszym kwartale tego roku otwarte fundusze emerytalne miały lekka stratę wynoszącą mniej niż 1 proc. (-0,87 proc.), ze względu na pogorszenie koniunktury na rynku kapitałowym. O ile żadnemu otwartemu funduszowi emerytalnemu nie udało się wypracować zysku w I kwartale, to już w przypadku dobrowolnych funduszy emerytalnych było inaczej. Przeciętny wynik z inwestycji ośmiu dobrowolnych funduszy wyniósł 3,2 proc. I zaledwie dwa fundusze Allianz i PZU miały stratę. Pozostałe były na plusie, w tym zysk ING przekroczył 9 proc., MetLife Amplico wyniósł prawie 8 proc., a Nodrea prawie 6 proc.

Jeszcze bardziej imponujące są wyniki roczne. W przypadku 5 funduszy, które już istniały w marcu 2012 r., roczna stopa zwrotu wynosi 28 proc. W przypadku funduszy: Nordea i MetLife Amplico przekracza 40 proc. i wynosi odpowiednio 43,7  i 41,4 proc. W PZU DFE to 30,9 proc., a w Allianz – 9,6 proc.

- Wyniki wypracowane przez IKZE w rok po wejściu na rynek istotnie przewyższają zyski z innych popularnych produktów finansowych. Dla porównania - właściciele lokat czy obligacji zarobili po roku średnio 3,5-4 proc., posiadacze krajowych funduszy akcji - do 8 proc., a oszczędzający w IKZE - ponad 20 proc. W przypadku Nordea IKZE zysk z inwestycji wyniósł ponad 40 proc. - tak dobry wynik pokazuje, że realizowana  przez nas strategia inwestowania aktywów w instrumenty zróżnicowane pod względem ryzyka przynosi naszym klientom wymierne korzyści i skutecznie pomnaża ich kapitał emerytalny - mówi Piotr Królikowski, prezes Nordea PTE.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że tak duże różnice w stopach zwrotu DFE wynikają ze składu portfela (niektóre DFE nie miały w ogóle akcji na koniec 2012 r.) oraz z niewielkich aktywów w zarządzaniu (łatwo można dopasować się do koniunktury na giełdzie). W portfelach ośmiu DFE, które działały na koniec 2012 r. (startowały w różnym czasie) znajdowało się ponad 10 mln zł.

Najbardziej urozmaicony portfel na koniec 2012 r. miały fundusze: Nordea i MetLife Amplico, ale też PZU, PKO i Pekao.

Osiem towarzystw emerytalnych zdecydowało się na wprowadzenie do oferty dodatkowych produktów służących do oszczędzania (jak IKZE czy IKE. W tym gronie są: PZU, Amplico, Nordea, Allianz, PKO BP Bankowy, ING, Pekao i Pocztylion-Arka. Do tego grona planuje jeszcze dołączyć Generali.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami