Patrząc z perspektywy globalnej firmy, czy zmiany proponowane w systemie emerytalnym w Polsce nie odstraszą zagranicznych inwestorów?

Michel Khalaf:

Z perspektywy ostatnich dwudziestu lat reforma systemu emerytalnego była wielkim sukcesem, który pozwolił na bardzo dynamiczny rozwój rynku kapitałowego w Polsce. Wierzymy, że to dobry system i mamy nadzieję, że nowe zasady nie rozłożą całego systemu, który działa sprawnie i przyczynia się do wzrostu gospodarczego.

 

Jaki przyjmujecie najgorszy scenariusz?

Nie jesteśmy czarnowidzami, ale to, o czym Polska nie powinna zapomnieć, to, że niestabilność i niepewność może odstraszyć zagranicznych inwestorów. To, czego nikt nie lubi, to brak jasnych reguł gry. A odpływ inwestorów ma bezpośrednie przełożenie na rynek kapitałowy. I chodzi nie tylko o wielkich inwestorów instytucjonalnych, ale też o tych mniejszych, którzy również mogą przenieść się na inne rynki.