W peletonie zmiany niewielkie

Polsat znowu zajął w rankingu ostatnie miejsce. Jest jednak pewne, że takiego rezultatu już nie powtórzy. Niedługo zniknie z rynku.

Publikacja: 11.04.2013 01:38

Generali rok temu w podobnym rankingu publikowanym w „Moich Pieniądzach" było pierwsze. Pół roku później spadło na trzecią pozycję, a obecnie na czwartą (66,5 pkt). Wyprzedzają go: Amplico, Allianz i Nordea (o funduszach tych piszemy szerzej na F1).

Generali pogorszyło swoje wyniki inwestycyjne w ostatnim czasie. W zestawieniu obejmującym ostatni rok jest dopiero przedostatnie, w okresie trzyletnim na 11. pozycji, a w pięcioletnim na siódmej. Bardzo dobrze prezentuje się dopiero w zestawieniu z wynikami 10-letnimi (drugie miejsce).

Jeśli chodzi o kategorie rankingu, w żadnej z nich jego pozycja nie zmieniła się w sposób istotny. W kategorii:  stopa zwrotu z inwestycji nadal jest drugi, podobnie jak pod względem kolejności w rankingach nadzoru finansowego.

Warto wspomnieć, że w Generali nastąpiły ostatnio zmiany na stanowisku szefa inwestycji. Rafała Markiewicza, który przeszedł do Aegon PTE, zastąpił Krzysztof Zawiła.

Największy na szóstym miejscu

Kolejny w rankingu fundusz,  AXA, także spadł o jedną pozycje. Jest teraz piąty. Zdobył niewiele mniej punktów od Generali (66,4 pkt). I podobnie jak najbliższy obecnie konkurent pogorszył swoje wyniki. Dotyczy to zwłaszcza okresu trzyletniego. Oba fundusze stosowały w pewnym czasie zbliżoną politykę niskiego zaangażowania w akcje, co na rosnącym rynku nie przyniosło dobrych efektów. AXA przesunęła się o dwie pozycje w dół w kategorii: stan hipotetycznego konta emerytalnego.

Kolejne w rankingu fundusze są teraz na takich samych pozycjach jak w październiku 2012 r. Na szóstym miejscu pozostaje największy na rynku fundusz emerytalny ING. Wypadł on najlepiej w kategorii: kolejność w zestawieniach nadzoru. A to oznacza, że w dotychczasowych zestawieniach KNF osiągał najwyższe  pozycje. Ale ta część rankingu jest najniżej punktowana. Maksymalnie fundusz mógł  zdobyć 10 pkt.

W większości kategorii (poza ryzykiem inwestycyjnym) ING uzyskiwał jednak bardzo dobre oceny. Nieźle radzi sobie z efektywnością inwestycji. W okresach od dwóch do sześciu lat plasuje się pod tym względem w pierwszej piątce, podobnie jak w okresie ośmioletnim. Zachowuje miejsce w ścisłej czołówce w zestawieniach obejmujących najdłuższe okresy inwestycyjne.

Bankowy się powiększy

Za ING mamy kolejno fundusze: Warta (61,4 pkt), PKO BP Bankowy (59 pkt), Aviva (52,6 pkt) i Pekao (48,8 pkt). Ten ostatni zamyka pierwszą dziesiątkę.

PKO BP Bankowy niedługo wchłonie OFE  Polsat, którego likwidacja zaczyna się 16 kwietnia. 19 lipca aktywa Polsatu zostaną przeniesione do PKO BP Bankowy OFE. Na fuzji skorzystają obecni klienci Bankowego, bo spadnie wysokość opłaty od składki (do wysokości, jaka obowiązuje w OFE Polsat). Czyli zamiast 3,5  będzie 3,4 proc. Szybciej może również maleć opłata za zarządzanie aktywami, ponieważ zależy ona od wysokości aktywów. Im są one wyższe, tym opłata korzystniejsza dla klientów.

PKO BP Bankowy wypada nieźle pod względem oceny ryzyka inwestycyjnego. Jeśli chodzi o wyniki, w okresie 5-letnim zajmuje 4. miejsce, ale w 10-letnim dopiero 13.

W ostatnim czasie dobrze inwestuje także Aviva, drugi pod względem wielkości fundusz emerytalny na rynku. W zestawieniach ze stopami zwrotu osiągniętymi w okresach do czterech lat jest zwykle piąta lub szósta. W dłuższych okresach wypada gorzej.

Z kolei Pekao znajduje się zazwyczaj w ogonie pod względem wyników w okresach do sześciu lat. W dłuższych jest nieco lepiej (piąte miejsce w zestawieniu za 10 lat).

Polsat już się nie poprawi

Ostatnie cztery miejsca w rankingu zajmują: Aegon (47 pkt), PZU Złota Jesień (45,4 pkt), Pocztylion (44,4 pkt) i Polsat (15,3 pkt). Wynik ostatniego funduszu jest aż o ponad 69 pkt słabszy od zwycięzcy i o 29 pkt słabszy, niż odnotowany przez Pocztylion, który plasuje się tuż przed Polsatem. W dwóch kategoriach nie zdobywa w ogóle punktów: stan hipotetycznego  konta oraz ryzyko inwestycyjne. Ale ostatnio zasłużył na plus. Dzięki zmianie strategii inwestycyjnej wypracował stopę zwrotu wyższą od wymaganego minimum. I towarzystwo, które nim zarządza, nie musiało dopłacać do kont klientów. Jak już wspomnieliśmy, Polsat bierze udział w naszym rankingu po raz ostatni. 19 lipca znika z rynku.

W Aegonie nastąpiły zmiany. Szefem został Rafał Markiewicz, który przez 10 lat odpowiadał za inwestycje w Generali i przez większość tego okresu mógł się pochwalić sporymi osiągnięciami. Zobaczymy, co uda się mu zdziałać w Aegonie.

Pocztylion i PZU mogą się pochwalić w miarę dobrymi wynikami za ostatnie 10 lat. W krótszych okresach tak dobrze już nie jest. Generalnie Pocztylion wypada źle, natomiast funduszowi PZU zdarzają się lepsze rezultaty. Na przykład w najdłuższych okresach (od 11 do 13 lat) jest czwarty lub trzeci.

Jak ocenialiśmy fundusze

Wzięliśmy pod uwagę cztery kryteria, są to:

 

We wszystkich kategoriach rankingu można było zdobyć łącznie 100 punktów.

Subiektywna ocena inwestowania

? stabilnie; ? poprawa; ? pod obserwacją; ? pogorszenie

? AEGON

Jego najlepszy wynik to siódme miejsce za okres sześciu lat inwestowania (licząc od marca do marca). Zwykle w analizowanych przez nas okresach jest poza dziesiątką. Czekamy na zmiany w tym funduszu po przejściu do niego Rafała Markiewicza z Generali.

? ALLIANZ

Wszedł do grupy funduszy stabilnie inwestujących w dłuższym okresie. W zestawieniach do ośmiu lat jest albo pierwszy, albo trzeci. W dłuższych okresach wypada słabiej.

? AVIVA

Poprawił się w ostatnim czasie. W zestawieniach do czterech lat zwykle zamyka pierwszą piątkę. W dłuższych okresach wypada słabiej, ale w najdłuższym znowu dobrze.

? AXA

Nie jest najgorzej. Nie należy do czołówki, ale zwykle jego wyniki są wyższe od średniej dla wszystkich OFE. W zestawieniu z wynikami sześcio- czy dziewięcioletnimi jest czwarty.

? GENERALI

W ostatnim czasie wiedzie mu się gorzej. W pierwszym kwartale 2013 r. jest co prawda czwarty, ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy dopiero przedostatni. W okresach do czterech lat nie wypada zbyt dobrze, w dłuższych coraz lepiej. W rankingach obejmujących wyniki od siedmiu lat plasuje się w czołówce.

? ING

Największy fundusz emerytalny radzi sobie całkiem nieźle. W każdym analizowanym okresie wypada bardzo dobrze albo dobrze. To jedyny OFE, w którym za inwestycje odpowiada kobieta.

? METLIFE AMPLICO

Od dłuższego czasu znajduje się w gronie funduszy o stabilnych, dobrych wynikach. W rankingach prezentujących stopy zwrotu osiągnięte w okresach do 12 lat zawsze mieści się w pierwszej trójce.

? NORDEA

Stabilnie i dobrze inwestuje. W zestawieniach do siedmiu lat plasuje się na miejscach od pierwszego do czwartego. W dłuższych okresach wypada trochę słabiej.

? PEKAO

Niewiele dobrego można o nim napisać. W większości zestawień obejmujących okresy od roku do 13 lat (i więcej) jest poza dziesiątką. Tylko w rankingach z wynikami od siedmiu do 10 lat wypada dobrze.

? PKO BP BANKOWY

Trudno dziś jednoznacznie określić, w którą stronę podąża ten fundusz. W zestawieniach z wynikami do pięciu lat prezentuje się całkiem dobrze, ale w okresie ośmiu czy dziewięciu lat jest ostatni, a w najdłuższym okresie na dole zestawienia.

? POCZTYLION

Zawsze plasuje się między 9. a 14. miejscem. Potrzebna jest duża zmiana.

? POLSAT

W zestawieniach do dziewięciu lat zajmuje pozycje od 12. do 14. Niedługo zniknie z rynku, bo zostanie wchłonięty przez  PKO BP Bankowy.

? PZU ZŁOTA JESIEŃ

W tym funduszu także nie widać istotnej poprawy wyników. Jego pozycji (od ósmej do 11.) nie można uznać za dobre. Najlepsze wyniki ma w okresie obejmującym 11 lat inwestycji.

? WARTA

Czy czwarte miejsce w zestawieniu za ostatnie 12 miesięcy to dobry zwiastun? Być może, ale ten fundusz ma za sobą bardzo różne okresy. Pewne jest tylko to, że jest wystawiony na sprzedaż.

Generali rok temu w podobnym rankingu publikowanym w „Moich Pieniądzach" było pierwsze. Pół roku później spadło na trzecią pozycję, a obecnie na czwartą (66,5 pkt). Wyprzedzają go: Amplico, Allianz i Nordea (o funduszach tych piszemy szerzej na F1).

Generali pogorszyło swoje wyniki inwestycyjne w ostatnim czasie. W zestawieniu obejmującym ostatni rok jest dopiero przedostatnie, w okresie trzyletnim na 11. pozycji, a w pięcioletnim na siódmej. Bardzo dobrze prezentuje się dopiero w zestawieniu z wynikami 10-letnimi (drugie miejsce).

Pozostało 94% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami