To, że banki zmieniają oprocentowanie rachunków IKE nie jest zaskoczeniem. Rada Polityki Pieniężnej obniża bowiem stopy procentowe. W ubiegłym tygodniu obcięła podstawową stopę do rekordowo niskiego poziomu 3,25 proc.
Większość banków oferujących IKE w formie depozytu albo już ścięła, albo za chwilę zetnie jego oprocentowanie. Jak wynika z danych zebranych przez serwis MojaEmerytura.rp.pl, już oprocentowanie zmieniły babki: mBank/Multibank, Bank Millennium, Krakowski Bank Spółdzielczy i Getin Noble Bank. 1 kwietnia spadnie także w Banku BGŻ.
- Oprocentowanie uległo zmianie 12.03 i wynosi obecnie 4,5 proc. (obniżka o 0,5 proc.), co i tak jest bardzo atrakcyjne biorąc pod uwagę brak podatku Belki. Można powiedzieć, że 4,5 proc. na IKE odpowiada 5,55 proc. na tradycyjnej formie oszczędzania (lokata/konto oszczędnościowe) podlegającej opodatkowaniu (5,55 proc. - podatek 19 proc. = 4,5 proc.) – przekonuje Małgorzata Nasiłowska z Banku Millennium.
W najbliższym czasie zmian warunków oprocentowania rachunku IKE nie planuje PKO BP i Bank BPS. Największy detaliczny bank oferuje już zresztą najniżej oprocentowanych tego typu rachunek na rynku. W SGB oprocentowanie rachunku IKE podlega zmianie w cyklach rocznych, a zmiana obowiązuje od 1 września każdego roku.
Z kolei w BNP Paribas oprocentowanie IKE za dany dzień jest równe stawce WIBOR 3M ogłoszonej danego dnia roboczego. Czyli stawka zmienia się tak jak WIBOR 3M, a ten reaguje na zmiany stóp procentowych. Obecnie wynosi 3,46 proc. Bank nie zmienia też stawki stawki oprocentowania promocyjnego wynoszącego 10 proc. w skali roku w promocji IKE z Kapitalnym Planem (program regularnego inwestowania w formie grupowego ubezpieczenia na życie oferowany we współpracy z AXA Życie TU).