IKZE to indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego służące do dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Można je zakładać od 2012 r. Jego istotną zaletą jest możliwość odpisania wpłat od podstawy opodatkowania. Osoby, które w ubiegłym roku założyły konto i wpłaciły na nie pieniądze, mogą odliczyć wpłaty przy rozliczaniu swojego PIT za 2012 r.
Odliczenie wpłaconych kwot przysługuje zarówno tym, którzy rozliczają się z podatku na zasadach ogólnych według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.), jak również osobom prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną liniową 19-proc. stawką PIT. Z ulgi tej mogą korzystać również przedsiębiorcy rozliczający działalność ryczałtem ewidencjonowanym. Podstawą do odliczeń są dowody wpłat na IKZE. Podatnik powinien zatem je zachować.
Czytelnicy informują nas jednak, że zdarzają się odmowy uznania tej ulgi. Jak wynika z telefonów do naszej redakcji, dotyczy to osób, które uzyskują dochody z działalności gospodarczej i płacą podatek dochodowy według 19-proc. stawki, czyli tzw. podatek liniowy. Na przykład urzędy skarbowe w Rzeszowie zażądały skorygowania formularzy PIT twierdząc, że "ulga na IKZE jest sprzeczna z ideą podatku liniowego".
W tej sytuacji poprosiliśmy Ministerstwo Finansów o wyjaśnienia.
– Stosownie do artykułu 30c ust. 2 zdanie 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według 19-proc. stawki podatku, mogą pomniejszyć dochód stanowiący podstawę obliczenia podatku m.in. o wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), dokonywane przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego – czytamy w otrzymanej odpowiedzi.