Fundusze inwestycyjne popularne także w USA

Nie tylko w Polsce styczniowe saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych było rekordowo wysokie (najwyższe od ponad 5 lat). W Stanach Zjednoczonych bilans sprzedaży osiągnął poziom 79 mld dol., najwięcej co najmniej od stycznia 2007 r. – wynika z danych Investment Company Institute

Publikacja: 21.02.2013 03:21

W przeliczeniu na polską walutę byłoby to 245 mld zł (według kursu dolara na koniec stycznia). To prawie 13 razy więcej niż wynik rocznego bilansu sprzedaży polskich TFI. Wszystkie klasy aktywów w USA zanotowały wysoki napływ środków w styczniu.

Największą popularnością wśród amerykańskich klientów w styczniu cieszyły się fundusze akcyjne, które zanotowały pierwszy od 10 miesięcy dodatni bilans sprzedaży. Saldo wpłat i wypłat w tej grupie wyniosło ok. 38 mld dol., wobec -30,5 mld dol. miesiąc wcześniej. Środki te rozłożyły się mniej więcej po połowie między funduszami inwestującymi na amerykańskim rynku akcji, a tymi, których aktywa lokowane są na zagranicznych parkietach. Wśród klientów funduszy widać duży optymizm, co może być spowodowane bardzo dobrymi notowaniami spółek z Wall Street. Indeks S&P500 jest o krok od wyrównania kursu ze szczytu kilkuletniej hossy w 2007 r.

 

 

Dobry początek roku na rynku funduszy akcyjnych nie musi jednak oznaczać trwałego skoku popularności tego typu produktów. W przeszłości zdarzały się już lata, w których fundusze akcyjne mimo dobrego startu, zakończyły rok na minusie. Tak było np. w latach 2009 – 2011.

Do tej pory przez ponad rok prym wśród amerykańskich klientów wiodły fundusze dłużne. W styczniu nie było jednak widać odwrotu klientów od tych rozwiązań. One również odnotowały ogromny skok bilansu sprzedaży. Przewaga wpłat nad wypłatami w tej kategorii wyniosła ok. 31,5 mld dol. i była najwyższa od października minionego roku. Dużą popularnością wśród Amerykanów cieszyły się fundusze zwalniające z podatku tzw. taxable bonds, w przypadku których przewaga wpłat nad wypłatami wyniosła 24,5 mld dol. Bilans sprzedaży funduszy obligacji komunalnych wyniósł 7,5 mld dol. Duży skok sprzedaży widać również w przypadku funduszy mieszanych. Bilans rozwiązań z tej kategorii wyniósł 9,5 mld dol. Tak dobrego miesiąca funduszy mieszanych nie widziano co najmniej od stycznia 2007 r.

Duży skok popularności amerykańskich funduszy inwestycyjnych można częściowo przypisać obawom przed klifem fiskalnym w USA. Inwestorzy woleli zaczekać do końca 2012 r. z wpłatą środków do funduszy w obawie przed większymi podatkami.

Emerytura
Prof. Marek Góra: To my finansujemy emerytury, a nie państwo
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Emerytura
Polacy chcą szybko przejść na emeryturę i cieszyć się życiem
Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Emerytura
40-latkowie mało wiedzą o oszczędzaniu na emeryturę
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście