Będzie o jeden fundusz emerytalny mniej

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na przejęcie funduszu emerytalnego Polsat przez PKO BP Bankowy PTE. To pierwsza taka decyzja od 2004 r.

Publikacja: 12.02.2013 15:42

Będzie o jeden fundusz emerytalny mniej

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów PKO BP Bankowy PTE uzyskał już w pod koniec października 2012 r. Oczekiwał już tylko na decyzję KNF, który wydał ją we wtorek. Jest to pierwsza od wielu lat decyzja nadzoru w sprawie fuzji na rynku funduszy emerytalnych. Wcześniej, w maju 2008 r. nadzór udzielił zezwolenia na połączenie Aegon PTE i PTE Skarbiec–Emerytura. A jeszcze cztery lata wcześniej, w 2004 r. towarzystwo emerytalne Polsat przejęło zarządzanie nad funduszem Kredyt Banku, czyli doszło to transakcji, którą zamierza przeprowadzić Bankowy.

-  Bardzo cieszymy się z pozytywnej decyzji Komisji. Zrobimy wszystko, by klienci obu funduszy odczuli wartość dodaną, wynikającą z fuzji, a samą transakcję postaramy się przeprowadzić sprawnie i w sposób jak najmniej odczuwalny dla członków funduszy – mówi Ewa Małyszko, prezes PKO BP Bankowy PTE.

Do lipca transakcja zostanie zamknięta. Według naszych informacji Bankowy zapłaci za przejęcie OFE Polsat ok. 65 mln zł. Zakupu dokona za gotówkę, która posiada towarzystwo.

Na fuzji skorzystają obecni klienci funduszu Bankowy. Dzięki niej spadnie wysokość opłaty od składki pobieranej od wpłat klientów do wysokości jaka obowiązuje w OFE Polsat. Czyli zamiast 3,5 proc., będzie to 3,4 proc. Poza tym wysokość opłaty za zarządzanie aktywami zależy od wysokości aktywów. Im są one wyższe tym oplata jest bardziej korzystna dla klientów.

Na koniec stycznia w funduszu Bankowy oszczędzało 658,2 tys. osób, a w Polsacie – 300,9 tys. Ten pierwszy fundusz zarządzał aktywami w wysokości 9,4 mld zł, a Polsat – 2,4 mld zł.

PKO BP Bankowy ma apetyt na przejęcie jeszcze jednego funduszu – Warta. Towarzystwo złożyło wstępną ofertę zakupy tego podmiotu. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

- Naszą ambicją jest osiągnięcie piątego miejsca pod względem wartości aktywów. To cel spójny ze strategią naszego właściciela, PKO BP – mówiła nie tak dawno w rozmowie z nami Ewa Małyszko, prezes PKO BP Bankowy PTE.  Kiedy? - Zakładamy osiągnięcie takiej pozycji do 2015 r. – mówiła.

Po przejęciu Polsatu fundusz PKO BP Bankowy awansuje z 9. na 7. pozycję (po Generali)  pod względem liczby klientów. A jego udział w rynku wzrośnie do 6 proc. Z kolei pod względem wartości zarządzanych aktywów będzie 8. (jest 9.) z udziałem 4,4 proc. w rynku. Wyprzedzi Aegon.

 

Jak podała Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie data rozpoczęcia likwidacji OFE Polsatu została ustalona na 16 kwietnia, a datę zakończenia – na 19 lipca. W 19 lipca aktywa OFE Polsat zostaną przeniesione do PKO BP Bankowy OFE.

Oceniając wniosek, Komisja wzięła w szczególności pod uwagę interes członków obu OFE, w tym ponoszenie przez obecnych członków obu funduszy niższej opłaty za zarządzanie w OFE powstałym po połączeniu aktywów oraz obniżenie opłaty od składki dla członków PKO BP BANKOWY OFE. Warunkiem przejęcia zarządzania OFE Polsat przez PKO BP Bankowy PTE  jest bowiem wejście w życie decyzji KNF o obniżeniu opłaty od składki do poziomu obecnie obowiązującego dla OFE Polsat, tj. do wysokości 3,4 proc. kwoty z wpłacanych składek, nie później niż w dniu 19 lipca 2013 r.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami