Spadły aktywa OFE w styczniu

W styczniu, po raz pierwszy od siedmiu miesięcy, aktywa zgromadzone w funduszach emerytalnych straciły na wartości

Publikacja: 04.02.2013 14:11

Spadły aktywa OFE w styczniu

Foto: Analizy Online

Zmiana wartości aktywów netto wyniosła -691 mln zł, co oznacza spadek o -0,3 proc. w stosunku do stanu z końca grudnia 2012 r. Na koniec stycznia fundusze emerytalne zarządzały aktywami wartymi 268,9 mld zł. To o 15,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jak podają Analizy Online o wartości aktywów funduszy emerytalnych zadecydowało tradycyjnie kilka czynników: napływ środków z ZUS oraz wyniki inwestycyjne osiągnięte przez poszczególne fundusze. W ubiegłym miesiącu ZUS przekazał do OFE prawie 700 mln zł, najwięcej od października 2012 r., przy czym na konta funduszy trafiło 284,1 mln zł. Pozostała część, która została wysłana pod koniec stycznia, zasiliła konta OFE dopiero w pierwszych dniach lutego.

Wpływ wyniku zarządzania był już ujemny i według szacunków Analiz Online wyniósł w styczniu ok. -975 mln zł. To najniższa wartość od maja ubiegłego roku. Główną przyczyną spadku aktywów OFE była niesprzyjająca koniunktura na rynku kapitałowym.

Dodatnia stopa zwrotu wpłynęła na zwiększenie aktywów funduszu Generali o 58,6 mln zł, do 13,6 mld zł. Z kolei aktywa OFE Polsat wzrosły o 9 mln zł, do 2,4 mld zł. Pozostałe fundusze emerytalne zanotowały spadek wartości jednostki.

 

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami