Na ten rok zaplanowano przegląd prawa dotyczącego funkcjonowania funduszy emerytalnych. Zostało to zapisane w prawie, kiedy rząd zdecydował o obniżeniu składki przekazywanej do tych instytucji na początku 2011 r.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że w maju dokument zostanie przyjęty przez Radę Ministrów i przekazany Sejmowi. Teraz wysyła pisma do kilku resortów: finansów, gospodarki i Skarbu Państwa, a także do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz prezesa ZUS z prośbą o przedstawienie opinii.
– Chcielibyśmy do połowy lutego uzyskać opinie, przygotować na tej podstawie dokument, który zostanie przekazany do uzgodnień – zapowiada Marek Bucior, wiceminister pracy. I jak mówi, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wysłał do Tomasza Arabskiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, list z harmonogramem prac w tym zakresie.
Marek Bucior zakreśla obszary, które będą podlegać analizie. To przede wszystkim poziom składki emerytalnej przekazywanej do OFE (od tego roku jej wysokość rośnie z 2,3 do 2,8 proc. pensji brutto ubezpieczonych) oraz na subkonto w ZUS i jaki to ma wpływ na deficyt i dług finansów publicznych. Przeanalizowane zostaną też koszty funkcjonowania funduszy nie tylko dla państwa, ale także ubezpieczonych. Rząd przyjrzy się zatem m.in. opłatom pobieranym przez fundusze emerytalne.
270 mld zł