Miniony rok mógł okazać się przełomowy jeśli chodzi o skłonność Polaków do oszczędzania z myślą o przyszłej emeryturze. Nic na to nie wskazuje. Nowe indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) założyło ok. 500 tys. Polaków, ale wpłatami zasiliło je zaledwie ponad 30 tys. w 2012 r. Nie lepiej wygląda sytuacja z innym kontem – indywidualnym kontem emerytalnym. Jak wynika z danych zebranych od instytucji finansowych, które je oferują, liczba kont znów zaczęła spadać. Z informacji uzyskanych od 34 firm wynika, że prowadziły prawie 800 tys. kont na koniec ubiegłego roku. Ich liczba spadała o ok. 10 tys. w skali roku. Tylko w ciągu ostatniego kwartału 2012 r. liczba kont skurczyła się o ok. 4 tys.
Aktywność kilku firm
Liczba nowych umów zawartych przez instytucje w 2012 r. jest mniejsza w porównaniu z tymi zawartymi w 2011 r. aż o ponad jedną czwartą. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w 2011 r. ponadprzeciętne wyniki i raczej jednorazowe w pozyskiwaniu klientów uzyskało Millennium TFI (prawie 46 tys. nowy umówi).
W tym roku firmy, które przekazały nam dane, podpisały w sumie 57,3 tys. umów. Istotnie do tego wyniku nie przyczyniły się powszechne towarzystwa emerytalne, które od tego roku mogą oferować IKE. PTE bardziej koncentrowały się na sprzedaży IKZE.
Nowe umowy to zasługa nowych graczy jak Getin Noble Bank, który podpisał 12,8 tys. umów oraz kilku firm, które zintensyfikowały sprzedaż. Przykładem może być PKO TFI, Aviva Życie, ING Życie czy DM PKO BP w ramach IKE-Obligacje.