Nowe przepisy umożliwiają członkom funduszy emerytalnych płacenie dodatkowych składek, które będą uzupełniane przez rząd. Prezydent musi jeszcze podpisać nowe prawo, aby weszło w życie. Obecnie w przypadku pracowników, którzy decydują się na II filar, część ich składki zostaje przekazana do wybranego funduszu emerytalnego. Nie płacą wówczas pełnej składki do Państwowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (SODRA, odpowiednik ZUS). Obecny poziom składki na II filar wynosi 1,5 proc. wynagrodzenia i ma wzrosnąć do 2,5 proc. w 2013 r. Nowe przepisy przewidują jednak, że składka do funduszy znów spadnie do 2 proc. wynagrodzenia w 2014 r. (wzrośnie do 3,5 proc. w 2020 r.), ale Litwini będą mogli wpłacać samodzielnie 1 proc. dochodów po opodatkowaniu. Na konta w prywatnych funduszach przyszłych emerytów, płacących składki na zasadzie dobrowolności, państwo w ramach zachęty będzie wpłacać dodatkowe składki. Mają one wynieść 1 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia na Litwie.
"Starzy" członkowie funduszy emerytalnych - którzy weszli do systemu przed 2013 r. - będą musieli do wrześniem 2013 r. poinformować fundusz czy decydują się płacić dodatkową składkę. Nowa ustawa zakłada także, że do września 2013 r. obywatele mogą zdecydować się, w jakim systemie — prywatnym czy państwowym — chcą gromadzić pieniądze na przyszłą emeryturę. Litwini, którzy nie zechcieliby dobrowolnie płacić dodatkowej składki, mogą powrócić do państwowego systemu emerytalnego.
Nowi członkowie II filara, którzy dołączą do systemu po 2013 będą z kolei automatycznie uczestniczyć w nowym systemie, czyli będą płacić dodatkowe składki uzupełniane o państwową dotację.
Nowe prawo zakłada też, że wysokość dodatkowej składki obywateli wzrośnie do 2 proc. po 2016 r. i do 2 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia na Litwie wzrośnie rządowa dopłata.
Ten system ma funkcjonować do 2020 r., czyli do czasu gdy składka do funduszy emerytalnych przekazywana z SODRA wzrośnie do 3,5 proc.