Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), podobnie jak IKE, mogą być proponowane klientom przez banki, domy maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) oraz firmy ubezpieczeniowe. Jak wynika z naszych danych, IKZE jest obecnie w ofercie ok. 30 różnych instytucji finansowych (pełna ich lista w serwisie www.MojaEmerytura.rp.pl).
Dotychczas żaden bank nie zdecydował się na zaproponowanie nowego konta. Jedynie Deutsche Bank PBC ma IKZE pod swoim szyldem, ale jest to ubezpieczenie na życie z funduszami kapitałowymi (Generali Życie). Fundusze te lokują określoną część aktywów na rachunkach w banku.
Niezbędna wiedza
Przyjrzyjmy się zatem pozostałym formom IKZE. Zacznijmy od oferty domów maklerskich, jak dotąd najmniej rozbudowanej (tylko trzy biura zaproponowały konto).
Aby oszczędzać w domu maklerskim, należy zawrzeć umowę o prowadzenie rachunku inwestycyjnego. Klient może składać zlecenia zakupu lub sprzedaży różnych instrumentów finansowych, np. akcji, praw poboru, warrantów, ETF, certyfikatów, obligacji czy listów zastawnych. Należy jednak pamiętać, że samodzielne inwestowanie na giełdzie wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy na temat działania rynku kapitałowego.