Oszczędzasz na emeryturę i korzystasz z ulgi podatkowej

Od przyszłego roku będą obowiązywać surowsze zasady korzystania z preferencji podatkowych. Tym przychylniej Polacy powinni pomyśleć o nowej możliwość zmniejszenia daniny dla fiskusa – uldze w IKZE

Publikacja: 13.11.2012 03:58

Oszczędzając na IKZE można oszczędzić od ok. 120 zł aż do ok. 1 290 zł na podatku

Oszczędzając na IKZE można oszczędzić od ok. 120 zł aż do ok. 1 290 zł na podatku

Foto: Fotorzepa, Marek Sadowski MS Marek Sadowski

Od przyszłego roku będą obowiązywać surowsze zasady korzystania z preferencji podatkowych. Przede wszystkim istotnie zmienia się ulga prorodzinna. Poważenie ograniczona jest też ulga na Internet. Będzie ona dostępna tylko w dwóch kolejno następujących po sobie latach i to tylko wtedy, jeśli wcześniej podatnik nie korzystał z odliczania. Ograniczone zostały także preferencje wynikające z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów z których korzystają m.in. twórcy, artyści czy dziennikarze.

 

Finansowa korzyść

Od tego roku mamy jednak możliwość skorzystania z całkiem nowej ulgi. Każdy, kto w 2011 r. osiągnął dochód, od którego zostały naliczone składki na ubezpieczenie emerytalne, może w tym roku wpłacić na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) kwotę stanowiącą 4 proc. podstawy wymiaru tej składki i odliczyć ją od podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za rok 2012. Nie jest jednak tak, że podatku w ogóle się nie zapłaci. Trzeba będzie to zrobić w momencie wypłaty pieniędzy zgromadzonych na nowym koncie.  Plusem jest jednak to, że w IKZE mamy bezwarunkowe zwolnienie z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Nawet jeśli wcześnie zerwie się IKZE.

Wprowadzona w tym roku ulga ma zachęcić Polaków do dodatkowego oszczędzania z myślą o emeryturze. Jak bowiem potwierdzają różne badania, głównym powodem że ludzie oszczędzają w dobrowolnych systemach emerytalnych na świecie jest właśnie ulga podatkowa.

Na jakie korzyści można liczyć oszczędzając na IKZE? Osoby, które osiągają najwyższe dochody (powyżej 250 proc. średniej krajowej, będące podstawą do wyliczenia składki na ubezpieczenie emerytalne), mogą w tym roku odliczyć kwotę 4 030 zł. Natomiast dla osób o najniższych dochodach, poniżej 12-krotności zarobków minimalnych, kwota odpisu podatkowego wynosi 665 zł. Finansowa korzyść podatkowa z tego tytułu wynosi od ok. 120 zł aż do ok. 1 290 zł. Maciej Rogala, ekspert  rynku emerytalnego, jest przekonany, że każdy kto raz dostanie zwrot podatku, dalej będzie odkładał pieniądze.

 

Małe zainteresowanie

- Wydawałoby się, że w momencie kiedy popularne ulgi podatkowe na Internet czy na dzieci znikają albo są ograniczane, wzrastać będzie zainteresowanie nową ulgą z IKZE.  Tymczasem o tej możliwości zwolnienia od opodatkowania ludzie w ogóle nie wiedzą. Nic dziwnego, skoro ani ustawodawca, ani gros instytucji oferujących IKZE wydaje się być niezainteresowanych inwestowaniem w promocję nowego konta emerytalnego. Jeśli IKZE ma pomóc obywatelom w samodzielnym oszczędzaniu na emeryturę i w przyszłości odciążyć państwo, to potrzeba działań informacyjnych, które przemówią do wyobraźni przeciętnego podatnika – mówi Radosław Gołaszewski, dyrektor departamentu zarządzania produktami w AXA Życie.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w pierwszym półroczu 300 tys. osób zdecydowało się na założenie IKZE, przy czym tylko nieco ponad 12 tysięcy kont zostało zasilonych wpłatą. Z naszych danych do trzech kwartałach wynika, że liczba zasilonych kont wzrosła do ok. 20 tys.  Według Legg Mason TFI na ocenę atrakcyjności nowego podatkowego rozwiązania trzeba jednak poczekać 2-3 lata.

- W przypadku każdej innej ulgi podatkowej, aby z niej skorzystać, musieliśmy wydać pieniądze, na przykład na zakup usługi Internetu czy - kiedyś - na kupno materiałów budowlanych przy tzw. uldze remontowej. W przypadku IKZE wystarczy, że zaoszczędzimy pieniądze na przyszłość lub zwyczajnie przeniesiemy oszczędności ze zwykłego konta bankowego na nowe konto z korzyścią podatkową. Warto też uświadomić sobie, że cały czas zachowujemy pełny dostęp do odkładanych oszczędności i tylko od nas będzie zależało czy odłożone środki spożytkujemy dopiero na emeryturze, czy też dużo wcześniej, na przykład na pokrycie jakiegoś nagłego nieprzewidzianego wydatku - mówi Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI.

Z ulgi na Internet korzystało 4 miliony Polaków. Do ulgi na IKZE jest uprawnionych ok. 16 milionów osób.

 

Jak zmienią się preferencje podatkowe

Istotnie zmienia się ulga prorodzinna. Jeszcze w PIT-cie za 2012 r., wszyscy mogą sobie odpisać po 1112,04 zł za każde dziecko.

Za rok takie zasady będą dotyczyć tylko podatników z dwójką dzieci. Przy jednym dziecku ważny będzie dochód rodziców (opiekunów) po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne. Jeśli przekroczy 112 tys. zł rocznie, ulga nie będzie przysługiwała. Przy trójce dzieci i więcej, zasady komplikują się jaszcze bardziej. Za pierwszą dwójkę ulga będzie wynosiła po 1112,04 zł, za trzecie – 1668,12 zł, a za czwarte i każde kolejne – po 2224,08 zł rocznie.

Poważenie ograniczona jest tez ulga na Internet. Będzie ona dostępna tylko w dwóch kolejno następujących po sobie latach i to tylko wtedy, jeśli wcześniej podatnik nie korzystał z odliczania. Inaczej mówić, dla tych, którzy już co najmniej dwa razy odliczali 760 zł wydatków na Internet, ulga po prostu znika (począwszy od rozliczeń za 2013 r.). Dla tych, którzy w rozliczeniu za 2012 r. skorzystają z niej po razy pierwszy, dostępna będzie także za rok. Ci, którzy jeszcze nic sobie nie odliczali, będą mogli to robić przez dwa lata.

Trzecia zmiana dotyczy 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów. Obecnie z takich preferencji korzystają m.in. twórcy, artyści czy dziennikarze. Od przyszłego roku limit kosztów uzyskania przychodu dla tych grup wyniesie 42 762 zł. W praktyce oznacza to, że przy przychodach do 85 528 zł rocznie, zasady odliczania 50 proc. kosztów uzyskania nie zmieniają się. Przy wyższych przychodach odliczamy nie 50 proc. ale 42 762 zł. Dalej jednak będzie obowiązywała zasada, że jeżeli artysta lub twórca udowodni, że faktyczne koszty uzyskania przychodu są wyższe od ryczałtowych, to zostaną one uwzględnione w podanej przez niego kwocie. -acw

 

Axa

Od przyszłego roku będą obowiązywać surowsze zasady korzystania z preferencji podatkowych. Przede wszystkim istotnie zmienia się ulga prorodzinna. Poważenie ograniczona jest też ulga na Internet. Będzie ona dostępna tylko w dwóch kolejno następujących po sobie latach i to tylko wtedy, jeśli wcześniej podatnik nie korzystał z odliczania. Ograniczone zostały także preferencje wynikające z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów z których korzystają m.in. twórcy, artyści czy dziennikarze.

Pozostało 92% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy