Trzech chętnych do przejęcia OFE Warta

Dwie firmy z branży emerytalnej i jedna niezwiązana z nią zastanawiają się nad przejęciem funduszu emerytalnego Warta - wynika z informacji "Rz"

Publikacja: 08.11.2012 03:36

Marek Jandziński, kieruje PTE Warta (wcześniej Dom) od początku istnienia spółki

Marek Jandziński, kieruje PTE Warta (wcześniej Dom) od początku istnienia spółki

Foto: Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski

Fundusz emerytalny Warta jest wystawiony na sprzedaż od kilku miesięcy. Grupa KBC, do której należy, wycofuje się z większości biznesów w Polsce. Zgodnie z uzyskanymi przez nas informacjami w PTE Warta trwają intensywne prace nad przygotowaniem due diligence (badanie kondycji finansowej) i wkrótce rozpoczną się spotkania zarządu z oferentami.

 

Dwie firmy z branży

Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, początkowo zainteresowanych przejęciem Warty było sporo. Ostatecznie zostały trzy podmioty: dwa działają w branży emerytalnej, a jeden jest spoza niej, ale jest obecny na polskim rynku.

Oficjalnie wiadomo, że PKO BP Bankowy PTE złożył wstępną ofertę zakupu OFE Warta. I prawdopodobnie dalej jest w grze. - Działamy w dużej grupie kapitałowej, której ambicją jest uzyskanie wiodącej pozycji rynkowej przez poszczególne jej spółki – mówiła niedawno Ewa Małyszko, prezes PKO BP Bankowy PTE. Dla przypomnienia, PKO BP Bankowy PTE chce też przejąć zarządzanie nad funduszem emerytalnym Polsat. Uzyskał już zgodę urzędu antymonopolowego, a teraz czeka na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.

Kto wśród pozostałych graczy obecnych na rynku OFE może być zainteresowany PTE Warta? Według naszych rozmówców może to być podmiot z grup: Aegon, Allianz czy PZU.

- Wszystko zależy od warunków przejęcia innych podmiotów. Nie wykluczamy takiej możliwości, jednakże oferta musiałaby być na tyle atrakcyjna, aby uwzględniała ryzyko polityczne związane z brakiem stabilności ustawodawstwa regulującego funkcjonowanie OFE – mówi o potencjalnych planach przejmowania innych funduszy Jarosław Kubiak, prezes PTE Aegon.

Przedstawiciele OFE zwykle deklarują, że nie komentują kwestii związanych z fuzjami i przyglądają się rynkowi, a każdy przypadek analizują indywidualnie.

Andrzej Sołdek, prezes PTE PZU mówi, że dużym funduszom emerytalnym nie opłaca się przejmować nowych podmiotów. Powodem jest to, że oplata za zarządzanie zależy do wielkości aktywów. W uproszczeniu można powiedzieć, że im aktywa są większe, tym niższe przychody towarzystwa maja z tej opłaty. Gdy aktywa przekroczą 45 mld zł, opłata jest stała i wynosi 15,5 mln zł miesięcznie.

 

Decyzja w tym roku?

20 listopada zbiera się rada nadzorcza PTE Warta, która będzie zajmować się sprawą sprzedaży funduszu. Ostatecznie jednak o transakcji przesądzi uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy, którego daty nie wyznaczono. O ile sprzedaż Warty jest przesądzona, to nadal nie wiadomo, jaka forma przejęcia zostanie zastosowana w tej transakcji. Czy będzie to przejęcia akcji towarzystwa emerytalnego, czy jedynie zarządzania nad funduszem. Według naszych rozmówca decyzja o tym kto przejmie Wartę powinna zapaść jeszcze w tym roku.

Jak wynika z naszych informacji PKO BP Bankowy PTE za przejęcie funduszu Polsat zapłaci ok. 65 mln zł. Jaka będzie wycena funduszu Warta? Na pewno wyższa, bo po pierwsze aktywa, którymi zarządza są o ponad 1 mld zł większe niż OFE Polsat i wynoszą 3,4 mld zł. Poza tym portfel klientów jest lepszy, bo nie pochodzi głównie z losowań, jak w Polsacie. Według naszych wyliczeń Warta może być sprzedana za 90 - 150 mln zł (na podstawie wyceny OFE PZU).

- Obecne ryzyka związane z branżą emerytalną są ogromne. Realne jest widmo likwidacji tych instytucji. Poza tym ten rynek czeka przegląd prawa, zapowiedziany przez rząd na przyszły rok. Jego konsekwencje dla rozmontowywania II filara mogą być daleko idące. To wszystko trzeba uwzględnić w wycenie, a równocześnie trudno to zmierzyć – mówi nam osoba z branży.

Według innej OFE Warta można dziś wycenić na 70-80 mln zł. Czy na taką kwotę zgodzą się właściciele?

Obecnym akcjonariuszom PTE Warta wejście w biznes emerytalny się nie zwróciło. Skumulowana strata w ciągu wszystkich lat działalności sięgnęła ok. 200 mln zł. Zdaniem naszych rozmówców, niepokryte straty akcjonariuszy nie wpływają jednak znacząco na wycenę funduszu. A do tego, paradoksalnie, nowy właściciel Warty może wykorzystać część strat z lat poprzednich, obniżając należny podatek. Pod warunkiem jednak, że spółka będzie miała zysk, którego w ubiegłym roku nie miała. W tym roku ma to się zmienić.

Fundusz emerytalny Warta jest wystawiony na sprzedaż od kilku miesięcy. Grupa KBC, do której należy, wycofuje się z większości biznesów w Polsce. Zgodnie z uzyskanymi przez nas informacjami w PTE Warta trwają intensywne prace nad przygotowaniem due diligence (badanie kondycji finansowej) i wkrótce rozpoczną się spotkania zarządu z oferentami.

Dwie firmy z branży

Pozostało 92% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy