Uczestnictwo OFE w losowaniu zależy od jego wielkości (nie biorą w nim udziału trzy największe: ING, Aviva i PZU) oraz wyników inwestycyjnych. Ten ostatni warunek oznacza, że stopa zwrotu funduszu musi być wyższa od średniego wyniku dla branży w dwóch 3-letnich zestawieniach osiągnięć inwestycyjnych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ostatnie dwa rankingi obejmują okres od końca marca 2009 r. do końca marca 2012 r. oraz od końca września 2009 r. do końca września obecnego roku.
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami tylko jeden fundusz emerytalny spełnia oba wymogi i on weźmie udział w najbliższym losowaniu, które odbędzie się w styczniu. Jest nim MetLife Amplico. To pierwszy taki przypadek w historii działalności OFE, w którym tylko jeden fundusz weźmie udział w losowaniu i ma szansę na pozyskanie znaczącej liczby klientów, bo nawet ok. 200 tys. Na koniec września w funduszu Amplico oszczędzało 1,27 mln osób.
Po wprowadzeniu zakazu aktywnego pozyskiwania klientów przez akwizytorów z początkiem tego roku, udział w losowaniu daje jedyną realną szansę zdobycia znaczącej grupy nowych klientów. W ostatnim losowaniu ( biorą w nim udział osoby, które nie wybrały w terminie funduszu po podjęciu pierwszej pracy) w lipcu wzięło udział 179 tys. osób, które zostały przydzielone do trzech funduszy.
Szansę na udział w losowaniu miał jeszcze fundusz PKO BP Bankowy. Ostatecznie nie udało mu się wypracować wyniku powyżej średniego dla wszystkich w ostatnim zestawieniu.