Tylko Amplico może wziąć udział w losowaniu

Zaledwie jeden fundusz emerytalny ma szansę uczestniczyć w najbliższym losowaniu. Amplico może zgarnąć nawet ok. 200 tys. nowych klientów

Publikacja: 21.09.2012 06:55

Losowania do OFE przeprowadza ZUS w ostatnim dniu stycznia i lipca

Losowania do OFE przeprowadza ZUS w ostatnim dniu stycznia i lipca

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Udział w losowaniu to obecnie - po wprowadzeniu zakazu aktywnego pozyskiwania klientów przez akwizytorów z początkiem tego roku - jedyna realna szansa zdobycia znaczącej grupy nowych klientów. W ostatnim losowaniu ( biorą w nim udział osoby, które nie wybrały w terminie funduszu po podjęciu pierwszej pracy) w lipcu wzięło udział 179 tys. osób, które zostały przydzielone do trzech funduszy.

 

Bez udziału największych funduszy

Uczestnictwo OFE w losowaniu zależy od jego wielkości (nie biorą w nim udziału trzy największe: ING, Aviva i PZU) oraz wyników inwestycyjnych. Stopa zwrotu musi być wyższa od średniej dla branży w dwóch 3-letnich zestawieniach osiągnięć inwestycyjnych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Najbliższy taki ranking będzie upubliczniony w pierwszych dniach przyszłego miesiąca za okres od końca września 2009 r. do końca września tego roku.

Jak wynika z naszych wyliczeń, w okresie od końca września 2009 r. do 18 września 2012 r., tylko jeden fundusz – Amplico spełnia oba warunki. Ma wynik powyżej średniej, podobnie jak pół roku temu w podobnym zestawieniu, i ma już praktycznie zagwarantowany udział w losowaniu, które odbędzie się w styczniu 2013 r. Możliwe, że pierwszy raz w historii tylko jeden fundusz weźmie udział w losowaniu i w ten sposób może zdobyć nawet ok. 200 tys. nowych klientów (losowania odbywają się dwa razy w roku: w styczniu i lipcu). Obecnie w funduszu Amplico oszczędza 1,27 mln osób.

Szansę na udział w losowaniu ma jednak jeszcze fundusz PKO BP Bankowy. Był powyżej średniej pół roku temu, a obecny jego wynik nie jest dużo niższy od przeciętnego wyniku. Do końca miesiąca zostało zaś jeszcze kilka dni.

Co ciekawe fundusz Generali nie weźmie udziału w najbliższym losowaniu, a dotychczas był jedynym, który mógł się poszczycić uczestnictwem w każdym. Jego wynik za trzy ostatnie lata jest jednak poniżej średniej stopy zwrotu.

Z naszych wyliczeń wynika, że w okresie od końca września 2009 r. do 18 września 2012 r. przeciętna stopa zwrotu wynosi 18,9 proc. (średnia ważona). Wyniki wszystkich OFE są wyższe od minimalnej wymaganej prawem stopy zwrotu w tym okresie, która wynosi połowę średniej. Żadne towarzystwo emerytalne nie będzie musiało zatem dopłacać do rachunków klientów OFE, a tak dzieje się gdy fundusz nie wypracowuje minimalnego wyniku.

 

Polsat zagrożony

Najlepszy wynik w tym okresie należy do największego funduszu na rynku: ING – 20,96 proc. Zaraz za nim uplasowała się Nordea – 20,88 proc., a następnie Allianz – 20,58 proc. Wynik czwartego OFE - Amplico to 19,98 proc. W sumie w tym okresie sześć funduszy miało lepszy wynik od przeciętnej stopy dla wszystkich podmiotów. Najsłabiej wypada fundusz Polsat, jego wynik – 11,7 proc. jest o ponad 7 pkt proc. słabszy od średniego dla branży i o ponad 9 pkt proc. gorszy od najlepszego.

- Do dobrego wyniku OFE w okresie ostatnich 3 lat przyczyniły się w dużym stopniu inwestycje na rynku długu. Stopa zwrotu na obligacjach przekroczyła w tym okresie 20 proc., zaś indeks WIG wzrósł niewiele ponad 17 proc. Kluczem do zysku było zatem wykorzystać szansę na rynku obligacji i trafnie zainwestować na rynku akcji – mówi Rafał Mikusiński, prezes i szef inwestycji w Amplico PTE.

Choć udział obligacji skarbowych w tym okresie się zmniejszył ze średnio ok. 66 do poniżej 50 proc. to jednak wciąż stanowi znaczącą część portfela inwestycyjnego OFE. Z kolei udział akcji wzrósł z poniżej 30 proc. do powyżej tego progu. Nadal jednak jest znacznie niższy niż wynosi aktualny maksymalny limit (45 proc.).

Choć w październiku żadne towarzystwo nie dopłaci do kont klientów OFE, którym zarządza, to za pół roku potencjalnie może tak się zdarzyć. Na początku kwietnia, gdy nadzór opublikuje podobne zestawienie według danych na koniec marca, dopłata może czekać właściciela OFE Polsat. Obecnie w zestawieniu za okres od końca marca 2010 r. do 18 września 2012 r. jego wynik to 4 proc., gdy średnia dla branży to ok. 10 proc. Polsat może jednak nie dopłacać do rachunków klientów jeśli przed zakończeniem pierwszego kwartału przyszłego roku zostanie przejęty przez  PKO BP Bankowy PTE. Te towarzystwo czeka aktualnie na wymagane prawem zgody na przejęcie zarządzania nad funduszem Polsat.

Udział w losowaniu to obecnie - po wprowadzeniu zakazu aktywnego pozyskiwania klientów przez akwizytorów z początkiem tego roku - jedyna realna szansa zdobycia znaczącej grupy nowych klientów. W ostatnim losowaniu ( biorą w nim udział osoby, które nie wybrały w terminie funduszu po podjęciu pierwszej pracy) w lipcu wzięło udział 179 tys. osób, które zostały przydzielone do trzech funduszy.

Bez udziału największych funduszy

Pozostało 90% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?