Narodowe Biuro Statystyczne (NBS) podało, że jest to rezultat nie tylko dojrzewania i starzenia się społeczeństwa, ale też presji aby pracować także po osiągnięciu wieku emerytalnego. Około dwie trzecie aktywnych emerytów pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Niewiele ponad połowa pracuje dla małych przedsiębiorców.
Według NBS, liczba pracujących emerytów rosła o wiele szybciej niż populacja. Jest wiele czynników wpływających na decyzję ludzi o kontynuowaniu pracy na emeryturze, takie jak lepszy stan zdrowia, czy też trudna sytuacja finansowa. Poza tym, ludzie żyją dłużej i chcą pozostać aktywni w oczach społeczeństwa i innych.
Wiek emerytalny jest obecnie wyrównywany dla kobiet i mężczyzn - do 65. roku życia. W 2020 r. wzrośnie do 66 lat, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, a następnie do 67 lat w 2028 r.
Badanie NBS pokazało, że 32 proc. pracowników w wieku emerytalnym było samozatrudnionych, w porównaniu z 16 proc. młodszych pracowników. Podano również, że 62 proc. pracujących w wieku emerytalnym pracowało u obecnego pracodawcy przez 10 lat i więcej.
Pracownicy w wieku emerytalnym pozostający na rynku pracy pracują w mniejszym wymiarze godzin, ponieważ są wspomagani przez państwową emeryturę i środkami z pracowniczych planów emerytalnych, które pozwalają na pogodzenie pracy z innymi aktywnościami.