Aktywa OFE wyższe o ponad 16 mld zł

Wartość aktywów funduszy emerytalnych przekroczyła rekordowy poziom 240 mld zł na koniec czerwca

Publikacja: 02.07.2012 20:02

Otwarte fundusze emerytalne zarządzały pieniędzmi klientów o wartości 241,1 mld zł na koniec czerwca. Oznacza to, że wzrosły o 16,4 mld zł (7,3 proc.) w ciągu sześciu miesięcy tego roku.

W tym czasie ZUS przekazał OFE 3,8 mld zł bieżących składek klientów. Przeciętnie więc fundusze otrzymują miesięcznie ponad 600 mln zł. W samym czerwcu było to jednak znacznie mniej, ok. 340 mln zł.

Wartość aktywów w samym tylko czerwcu zwiększyła się aż o 8,1 mld zł (3,5 proc.), co jest efektem dobrego wyniku inwestycyjnego OFE w minionym miesiącu. To najwyższy wzrost od stycznia, gdy wartość aktywów skoczyła 8,4 mld zł, co także było efektem dobrego wyniku inwestycyjnego w pierwszym miesiącu tego roku.

Najwyższym wzrostem wartości aktywów od początku roku może pochwalić się fundusz PKO BP Bankowy. Majątek, którym zarządza zwiększył się o 11 proc., do 8,4 mld zł. Ten rezultat to efekt pozyskania największej liczby nowych klientów ze wszystkich funduszy.

Spory procentowy wzrost aktywów dotyczy także fundusze Amplico (o 9,3 proc., do ponad 19 mld zł) i Allianz (o 8,1 proc., do 7,3 mld zł). Najwolniej rosły aktywa w fundusz Warta. Zwiększyły się o mniej niż 6 proc., do 3,2 mld zł.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży