IKZE,nowe konto emerytalne,oferty,decyzja

Mamy czas do końca roku, ale decyzji o założeniu nowego konta nie warto odkładać

Publikacja: 21.06.2012 01:17

IKZE,nowe konto emerytalne,oferty,decyzja

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski

Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) można zakładać od początku tego roku. Służą one do dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Ich atutem jest zachęta podatkowa – wpłaty na konto można odpisać od podstawy opodatkowania. Jest to jednak tylko odroczenie podatku, gdyż trzeba będzie go odprowadzić w chwili podejmowania zgromadzonych oszczędności, czyli po ukończeniu 65 lat.

Zobacz na jakich warunkach proponowane są rachunki IKZE w powszechnych towarzystwach emerytalnych

Wielkość wpłaty na nowe konto zależy od zarobków. Zgodnie z prawem może to być maksymalnie 4 proc. podstawy wymiaru składki emerytalno-rentowej w poprzednim roku, ale nie więcej niż 4 proc. od 30-krotności średnich zarobków; w 2012 r. limit wynosi zatem 4030,80 zł.

Jak wskazują eksperci Polacy mają problem z wyliczeniem indywidualnego limitu wpłaty na IKZE. Najlepiej zatem zwrócić się do pracodawcy z prośbą o podanie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ustalonej za rok poprzedni.  I na tej podstawie wyliczyć własny limit wpłaty.

Zdaniem specjalistów najważniejsze jest by za długo nie zwlekać z decyzją o założeniu nowego konta.

- Nierozsądnie odkładać zakup IKZE na ostatnią chwilę i podejmować decyzję w pośpiechu przed końcem roku. Ten produkt jest na tyle specyficzny, że wymaga spotkania z doradcą i wyjaśnienia zasad jego funkcjonowania, choćby sposobu korzystania z ulg podatkowych i ustalenia indywidualnego limitu. Wydaje się też, że wszyscy znaczący gracze już zaoferowali IKZE – mówi Radosław Gołaszewski, dyrektor departamentu zarządzania produktami w AXA Życie.

Według Katarzyny Szczepkowskiej, prezes KBC TFI, każdy moment jest dobry na rozpoczęcie inwestycji, a najtrudniej jest zrobić pierwszy krok, więc po co zwlekać.

- Z założenia oszczędzanie na IKZE, to oszczędzanie na przyszłość, na emeryturę, a więc w średnim i długim horyzoncie czasowym. Im wcześniej klient zacznie gromadzić środki na IKZE, tym większa szansa, że uda mu się więcej odłożyć, w ramach corocznego limitu – tłumaczy Katarzyna Szczepkowska.

Zdanie Ewy Małyszko, prezes PKO BP Bankowy PTE, warto założyć IKZE przede wszystkim dlatego, że Polacy muszą nabrać nawyku oszczędzania. A konto emerytalne uprzywilejowane podatkowo jest do tego dobrą okazją.

Marek Gołębiewski z Compensy podkreśla z kolei, że warto przeanalizować dokładnie dostępną ofertę, ale długość okresu przez jaki budujemy kapitał emerytalny ma zasadnicze znaczenie dla jego finalnej wysokości. - W polskim systemie podatkowym jest zbyt mało realnych zachęt do systematycznego i długookresowego oszczędzania. IKZE jest pod tym względem krokiem w dobrym kierunku i warto z tych rozwiązań korzystać – dodaje.

Chcemy pomóc w podjęciu decyzji o wyborze IKZE poprzez pokazanie podstawowych informacji na ich temat w instytucjach, które mogą oferować nowe konto. Sprawdź zatem ofertę.

 

Lista instytucji oferujących IKZE

 

Piotr Szczepiórkowski, wiceprezes Aviva Życie

Na razie stosunek potencjalnych klientów do IKZE jest chłodny. Dla większości wynikająca z tego produktu korzyść podatkowa jest nieoczywista, a warunki zbyt skomplikowane. Dlatego jeśli państwo jest zainteresowane poprawą zabezpieczenia emerytalnego obywateli, powinno zdecydować się na wprowadzenie zmian w przepisach o IKZE. Znacznym uproszczeniem byłoby wprowadzenie limitu kwotowego wpłat (jak w IKE), a także jego stopniowe podnoszenie. Celowe jest też ustalenie preferencyjnej stawki podatkowej dla przyszłych wypłat, zwłaszcza jeśli będą to wypłaty ratalne. Takie zmiany niewątpliwie zwiększyłyby zainteresowanie tą formą oszczędzania na emeryturę.

Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) można zakładać od początku tego roku. Służą one do dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Ich atutem jest zachęta podatkowa – wpłaty na konto można odpisać od podstawy opodatkowania. Jest to jednak tylko odroczenie podatku, gdyż trzeba będzie go odprowadzić w chwili podejmowania zgromadzonych oszczędności, czyli po ukończeniu 65 lat.

Pozostało 89% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?