Po Allianz, Amplico, Nordea, PKO BP Bankowy i PZU przyszedł czas na kolejne towarzystwo emerytalne, które ma już w ofercie indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). To nowy produkt, który pojawił się od tego roku i służy do dodatkowego oszczędzania na przyszłość. Wpłaty na konto będzie można odpisać od podstawy opodatkowania.
Towarzystwo aby móc oferować dodatkowe produkty służące do oszczędzania na emeryturę muszą utworzyć dobrowolny fundusz emerytalny (DFE). To w nim będą lokowane pieniądze klientów. Fundusz w ramach IKZE zakłada strategię aktywnej alokacji. Towarzystwa zwykle tworząc dobrowolne fundusze decydują się na takie aktywnej alokacji lub zrównoważone.
Głównym założeniem funduszu będzie dynamiczne przemieszczanie aktywów, co ma na celu maksymalne wykorzystanie zmian koniunktury panującej w różnych segmentach rynku kapitałowego.
Jak zapewniają przedstawiciele PTE, przy wzroście giełdy fundusze aktywnej alokacji powinny przynosić zyski większe niż fundusze zrównoważone, natomiast w przypadku mocnych spadków, straty powinny być mniejsze niż w przypadku funduszy stabilnego wzrostu. Fundusz powinien zatem osiągać dodatnie stopy zwrotu niezależnie od bieżącej koniunktury. Główną kategorię lokat stanowią instrumenty emitowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski (obligacje). Udział akcji czy obligacji będzie dostosowany do koniunktury na rynku. Akcje mogą stanowić od 0 do maksymalnie 40 proc. portfela. Z kolei instrumenty dłużne od 60 do 100 proc.
Benchmarkiem, czyli punktem odniesienia dla wyników osiąganych przez bezpieczną część funduszu będzie indeks papierów skarbowych o nazwie „Citigroup Poland Government Bond Index" (CPGBI). Z kolei dla części udziałowej - indeks WIG20.