Im wcześniej zdamy sobie sprawę, na jakie emerytury z pierwszych dwóch filarów możemy liczyć, tym więcej mamy czasu na gromadzenie kapitału. Jednym z możliwych sposobów trzeciofilarowego gromadzenia oszczędności na cele emerytalne są Pracownicze Programy Emerytalne (PPE),
Przyjrzyjmy się jak wygląda polski system emerytalny i jakie tworzy możliwości, by zapewnić pracownikom dochody po przejściu na emeryturę. Przed reformą z 1999 roku cały system opierał się na składkach wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i był systemem repartycyjnym. Był to system, w którym osoby pracujące odkładały składki, z których od razu wypłacano emerytury dla osób, które przeszły już na emeryturę. Tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule, tego rodzaju systemy, wymyślone jeszcze w XIX wieku, okazały się nieodporne na zmiany demograficzne, zachodzące we współczesnym świecie, w tym także w Polsce. Ponieważ wydatki na emerytury pochłaniały coraz większą część budżetu, składki na ubezpieczenie społeczne podnoszono stopniowo, aż do poziomu 45 proc. wynagrodzenia, co było jednym z najwyższych poziomów w Europie. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych stało się jasne, że w obliczu zmian demograficznych konieczna jest reforma systemu emerytalnego. Gdyby jej nie wprowadzono, w 2020 roku wydatki na cele emerytalno-rentowe stanowiłyby aż 22 proc. Produktu Krajowego Brutto. Stary system pozostał tylko dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku. Osoby urodzone później zostały od 1 stycznia 1999 roku objęte nowym systemem.
Polski system emerytalny, wprowadzony reformą z 1999 roku opiera się na trzech elementach, potocznie zwanymi filarami. Pierwszy to Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), drugi - Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), w ramach trzeciego filara występują różne formy gromadzenia kapitału na cele emerytalne np. Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Pracownicze Programy Emerytalne (PPE).
Pierwsze dwa filary są obowiązkowe - każdy, kto zaczyna pracować ma otwierane konto w ZUS oraz musi przystąpić do jednego z działających na rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych. Uczestnictwo w trzecim filarze jest dobrowolne.
Składka emerytalna pracownika trafia na konto w ZUS ( 12,22 proc. wynagrodzenia ) oraz OFE (od 1 maja 2011 roku 2,3 proc. wynagrodzenia, a do 30 kwietnia 2011 roku 7,3 proc.). Zmiana wysokości składki wpłacanej do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc. powoduje de facto przeniesienie jej do pierwszego filara. Składka wpłacana do ZUS jest rejestrowana na koncie indywidualnym, ale od razu przeznaczana na wypłatę świadczeń dla obecnych emerytów. W momencie przejścia na emeryturę pracownik otrzyma świadczenie, którego wysokość uwzględni zgromadzone składki, rewaloryzowane corocznie w tempie wzrostu gospodarczego.