Naukowcy sprawdzali warunki życia, zdrowie, sytuację materialną ponad 5,6 tys. osób (4,9 tys. starszych niż 65 lat, ponad 700 w wieku 55 – 59 lat). To największe badanie tego typu przeprowadzone w Polsce.
– Kiedy rozpoczęliśmy prace, do głowy nam nie przyszło, że ogłoszenie rekomendacji zbiegnie się z debatą o podniesieniu wieku emerytalnego – mówił w piątek prof. Piotr Błędowski z SGH. – Ale, choć nie pytaliśmy o to wprost, wiele naszych wniosków powinno być wziętych pod uwagę w debacie na ten temat – dodaje.
Połowa osób w wieku 55 – 59 lat potwierdziła, że po osiągnięciu wieku emerytalnego będą skłonne dalej pracować. – Warunkiem jest jednak stworzenie odpowiednich warunków, np. umożliwienie pracy na część etatu – mówi prof. Błędowski.
Naukowcy byli zaskoczeni, jak wiele osób deklaruje, że mimo podeszłego wieku samodzielnie wykonuje podstawowe czynności (99 – 79 proc. zależnie od wieku).
Gorzej wygląda samodzielność przy bardziej skomplikowanych czynnościach, jak zakupy, gospodarowanie pieniędzmi czy korzystanie z telefonu. Odsetek osób samodzielnych maleje wraz z wiekiem z 80 do10 proc. – Dlatego tak długo, jak można, trzeba wspierać aktywność po to, by zachowały sprawność jak najdłużej – mówi prof. Andrzej Dąbrowski z AWF.