Dlaczego w ZUS w Sosnowcu tak mało wiedzą o emeryturach zagranicznych? Mam 21 lat pracy w Polsce i 23 lata w Austrii. Moja firma poinformowała mnie że mój zawód został zaliczony do zawodów w ciężkich warunkach tzn. mam w chwili obecnej 44 lata pracy i 63 lata. ZUS w Sosnowcu nie uznaje potwierdzenia z Austrii o szczególnych warunkach tylko nakazuje mi przynieść potwierdzenie z tych lat w Polsce mimo że istnieje łączenie lat pracy w Unii.
Mając na uwadze, iż zainteresowany, należy do grupy ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., który oprócz polskich okresów ubezpieczenia posiada również okresy ubezpieczenia przebyte w Austrii, przy ustalaniu prawa do emerytury z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, znajdą zastosowanie także postanowienia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Na mocy przepisów ww. rozporządzenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia przy ustalaniu prawa do emerytury - w niezbędnym zakresie - okresy ubezpieczenia, zatrudnienia, pracy na własny rachunek lub zamieszkania spełnione na podstawie ustawodawstwa każdego innego państwa członkowskiego, tak jakby były to okresy spełnione na gruncie polskiego ustawodawstwa. Jeśli przyznanie świadczenia uzależnione jest od spełnienia okresów ubezpieczenia wyłącznie w odniesieniu do określonej pracy najemnej lub na własny rachunek lub w zawodzie, który podlega szczególnemu systemowi dotyczącemu osób zatrudnionych lub pracujących na własny rachunek, instytucja właściwa tego państwa członkowskiego, uwzględnia okresy spełnione na podstawie ustawodawstwa innych państw członkowskich tylko wtedy, gdy zostały one spełnione na podstawie podobnego systemu lub, w tym samym zawodzie lub - w odpowiednich przypadkach – w ramach wykonywania takiej samej pracy najemnej lub na własny rachunek.
Powyższe oznacza, że przy ustalaniu emerytury z ZUS, do której prawo zależy od przebycia okresów pracy w określonym zawodzie, w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, uwzględniane są przebyte za granicą w innym państwie członkowskim okresy pracy w określonym zawodzie, w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Natomiast na gruncie polskiego ustawodawstwa, warunki nabycia prawa do emerytury dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31.12.1948 r., w związku z legitymowaniem się odpowiednim okresem zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze zostały określone w art. 184 ustawy emerytalnej. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż nabycie prawa do emerytury przez ubezpieczonego na podstawie ww. artykułu uzależnione m.in. jest od spełnienia na dzień 1 stycznia 1999 r. warunku posiadania okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 25 lat (dla mężczyzn), w tym, okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, w ramach stosunku pracy, wymaganego przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.