- Emerytura częściowa wynosząca 80 proc. świadczenia, dostępna dla osób od 62. roku życia - o takich propozycjach kompromisu w sprawie reformy emerytalnej mówił szef PSL Waldemar Pawlak. Od kierownictwa ugrupowania dostał upoważnienie do rozmów z innymi partiami politycznymi.
Ścisłe kierownictwo PSL, a także szefowie regionalnych struktur partii, spotkali się w poniedziałek w południe na nadzwyczajnym posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego ugrupowania, by rozmawiać o planowanej reformie emerytalnej i sytuacji w koalicji.
Pawlak mówił na konferencji prasowej po tym posiedzeniu, że podstawą obecnego systemu emerytalnego było przekonanie, że będzie można podejmować decyzję o przechodzeniu na wcześniejszą emeryturę w wieku 62 lat. Podkreślał też, że w Niemczech jest taki system, który w takim przypadku gwarantuje pobieranie 80 proc. wypracowanego świadczenia.
Przekonywał, że PSL jest zainteresowane tym, aby szukać porozumienia w sprawie emerytur, ale jest też za tym, aby "poukładać sprawy" w innych dziedzinach, jak m.in. kwestie związane z rynkiem pracy, wyrażające się hasłem "praca dla wszystkich".
Władze naczelne PSL upoważniły Pawlaka nie tylko do rozmów z PO dotyczących kompromisowego kształtu reformy emerytalnej, ale też do rozmów w sprawie "strategicznych kierunków działania koalicji do roku 2015".