Czy Polacy chcieliby mieć wyższe świadczenie w przyszłości kosztem dłuższej pracy? Co do tego zdania są podzielone. Jak wynika z internetowego sondażu serwisu MojaEmerytura.rp.pl 51 proc. badanych odpowiedziało nie. W tym tylko nieco ponad 11 proc. uważa, że raczej nie. Najbardziej dominująca grupa – prawie 40 proc. jest zdecydowanie na nie.
Z sondażu wynika, że choć przeważają głosy na nie, to jest też spora grupa Polaków, która akceptuje zmiany. 45,3 proc. jest na tak, w tym jedna trzecia zdecydowanie na tak.
Tylko mniej niż 4 proc. Polaków nie ma zdania na ten temat.
Jak wynika z wyliczeń Instytutu Badań Strukturalnych każdy dodatkowy rok pracy podnosi wysokość przyszłego świadczenia. Na zaplanowanej przez rząd reformie emerytalnej zyskuje zatem każdy rocznik, który będzie dłużej pracował. I tak dla przykładu średnia wysokość emerytury dla pań urodzonych w 1963 r. wzrasta do 1870 zł i jest wyższe o 500 zł niż gdyby zakończyła aktywność zawodową w 2023 r., czyli o trzy lata wcześniej.
- Ponad 45 proc. badanych, którzy chcą dłużej pracować za wyższą emeryturę to i tak niezły wynik – przekonuje Piotr Lewandowski, główny ekonomista Instytutu Badań Strukturalnych.