Za dwa tygodnie będą znane 3-letnie osiągnięcia zarządzających funduszami emerytalnymi. Na początku kwietnia nadzór opublikuje 3-letnie zestawienie stóp zwrotu licząc od marca do marca. Robi to dwa razy (następne będzie na początku października, licząc od września do września).
Z naszych wyliczeń za okres od 30 marca 2009 r. do 15 marca 2012 r. wynika, że przeciętny wynik przekracza 30 proc. Wszystkie OFE wypracowują także minimalną wymaganą prawem, stopę zwrotu (zwykle to połowa średniego wyniku). To zaś oznacza, że żaden fundusz nie dopłaci do rachunków klientów. Co ciekawe jeszcze kilka miesięcy temu groziło to funduszowi Polsat. Pomogła mu jednak poprawa nastrojów na rynku kapitałowym. Od początku tego roku jest wręcz w ścisłej czołówce.
3-letnia stopa zwrotu przekraczająca 30 proc. to najlepszy wynik od 4 lat. Podobne zestawienie w ostatnich latach dawały maksymalnie kilkunastoprocentowy wynik, zdarzała się też strata w średnim terminie. Co ma wpływ na ten wynik? Poprawa koniunktury giełdowej w analizowanym okresie. W marcu 2009 r. kursy akcji zaczęły bowiem znów rosnąć po bessie w 2008 r. Rosły zresztą aż do sierpnia 2011 r. Po krótkim okresie spadków, z początkiem tego roku znów zaczęły piąć się w górę i stąd taki wynik OFE.
- Trzyletnia stopa zwrotu jest bardzo wysoka pomimo, że obejmuje silne spadki cen akcji w 2011 roku. Po wprowadzeniu zakazu akwizycji jeszcze ważniejsze dla funduszy stało się porównanie ze średnią, które może decydować o udziale w losowaniu – mówi Marcin Żółtek, członek zarządu, szef inwestycji w Aviva PTE. - W tym kontekście warto zwrócić uwagę na wysokie pozycje największych funduszy emerytalnych, które są wykluczone z losowania. Może więc dojść do kuriozalnej sytuacji, w której klienci nie będą trafiać do funduszy najtańszych i mających dobre wyniki inwestycyjne - tylko dlatego, że są duże. Czy o to chodziło przy wprowadzaniu tych przepisów ? – zastanawia się.
Z naszych wyliczeń wynika, że w okresie 3 lat najlepiej wypada ING, a za nim Amplico i już raczej nic nie powinno zagrozić ich pozycji do końca tego miesiąca. Na kolejnych miejscach może dojść jeszcze do roszad w ciągu dwóch tygodni. Obecnie największe szanse na to by wziąć udział w losowaniu (odbędzie się w lipcu) mają trzy fundusze: Amplico, PKO BP Bankowy oraz Generali. Aby fundusz mógł wziąć udział w losowaniu musi nie tylko wypracować dobry wynik (powyżej średniego), ale także nie może być za duży. Dlatego z losowania wyłączone są trzy podmioty: ING, Aviva i PZU Złota Jesień.