Nowy produkt służący do dodatkowego oszczędzania na emeryturę – indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) – wprowadziło dotąd 14 instytucji finansowych. W tym gronie najwięcej, bo pięć jest towarzystw emerytalnych. Jak wynika z naszej sondy, do końca roku nowe konto może zaproponować klientom 30-40 instytucji finansowych. A mogą je oferować: banki, domy maklerskie, towarzystwa emerytalne, towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz ubezpieczyciele.
Podmioty, które mają już IKZE w ofercie przekonują, że Polscy są zainteresowani nową formą oszczędzania. Zwłaszcza, że to pierwszy produkt, w którym wpłaty można odpisać od podstawy opodatkowania. Widoczne zainteresowanie Polaków nie przekłada się jednak jeszcze na dużą liczbę podpisanych umów.
4 proc. pensji brutto
wynosi roczny limit wpłat na IKZE, ale nie więcej niż 4030,8 zł w tym roku.
Obecnie jedynie grupa PZU chwali się osiągnięciami w pozyskiwaniu klientów. Podpisała już kilkadziesiąt tysięcy umów. Jak wynika ze spekulacji rynku jest to 50-60 tys. PZU oficjalnie podaje, że na ponad 3 tys. nowych kont klienci dokonali wpłat. W grupie PZU IKZE oferowane jest przez spółkę ubezpieczeniową oraz powszechne towarzystwo emerytalne.