Dlaczego ZUS przy wyliczaniu PIT emeryta zawyża mu pobór tego podatku, choć przecież wie, ile mu wypłacił emerytury w minionym roku, uprzedza go o tym zawyżeniu, a następnego roku odpisuje mu tę zawyżoną sumę? W moim przypadku było to mało, tylko 6 złotych, ale jak to rozszerzyć na wszystkich w Polsce, to okaże się, że ZUS żeruje na ludziach trzeciego wieku.
W rocznym obliczeniu podatku przez organ rentowy, obliczana jest kwota należnego podatku od uzyskanego dochodu w ciągu roku.
Ustalona nadpłata lub niedopłata podatku jest wynikiem stosowania zasad zaokrąglania do pełnego złotego podstawy opodatkowania i zaliczki na podatek przy obliczaniu miesięcznych zaliczek na podatek. Dokonuje się tego stosując zaokrąglania zgodnie z zasadą matematyczną ( tj. do 0, 49 gr w dół a od 0,50 gr w górę). Mechanizm ten przewiduje art. 63 Ordynacji Podatkowej.
Zasada zaokrąglenia obowiązuje przy obliczaniu tak miesięcznej jak i rocznej podstawy opodatkowania, zaliczki na podatek i kwoty należnego podatku od dochodu uzyskanego w ciągu roku.
Należy zauważyć, że kwota należnego podatku od uzyskanego dochodu w ciągu roku nie jest sumą pobranych w ciągu roku zaliczek na podatek a ponownie obliczoną kwotą od łącznego dochodu.