IKZE, nowe konto emerytalne z zachętą podatkową

IKE i IKZE: Zdaniem ekspertów oba rachunki emerytalne są korzystne. Przede wszystkim motywują do regularnego odkładania pieniędzy i zawierają zachęty podatkowe

Publikacja: 01.03.2012 00:17

Emerytury z ZUS i OFE będą niskie, wyniosą przeciętnie ok. 30 proc. ostatniego wynagrodzenia z okresu pracy zawodowej. Trzeba zatem się zastanowić, czy wystarczy nam na utrzymanie, gdy zamiast np. 3 tys. zł miesięcznie będziemy dostawać 900 zł. Jeśli odpowiedź brzmi: nie, należy już teraz zacząć dodatkowo oszczędzać z myślą o przyszłości.

– Nawet niewielkie kwoty odkładane regularnie przez wiele lat utworzą w przyszłości znaczący kapitał – mówi Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI.

Do tej pory specjalnie do gromadzenia pieniędzy na emeryturę przeznaczone były indywidualne konta emerytalne (IKE), które można otwierać od 2004 r. W tym roku pojawiły się indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, czyli IKZE.

– Jest to efektywny instrument łączący korzyści podatkowe i inwestycyjne, po raz pierwszy powiązany z bieżącymi zachętami podatkowymi – mówi Weronika Dejneka, dyrektor Biura Produktów Indywidualnych w PZU Życie.

Wpłaty na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania, ale tylko do określonej wysokości. Limit roczny wynosi 4 proc. podstawy wymiaru składki emerytalno-rentowej, czyli 4 proc. pensji brutto. Nie może to być jednak więcej niż 4 proc. od 30-krotności średnich zarobków, czyli w 2012 r. więcej niż 4030,80 zł. Taką kwotę będzie można maksymalnie odpisać przy rozliczaniu PIT za 2012 r.

Co istotne, oszczędności odkładane na IKZE zwolnione są też z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Warunkiem jest podjęcie środków dopiero po ukończeniu 65 lat. Wcześniejsza wypłata jest możliwa, ale wówczas od zysków zostanie potrącona 19-proc. danina.

Ale uwaga: gdy po zakończeniu oszczędzania będziemy wycofywać pieniądze z IKZE, będziemy musieli odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych. Obecne stawki PIT to 19 i 32 proc. Jakie będą w przyszłości? Tego nie wiadomo.

W przypadku IKE jest inaczej. Nie korzystamy z żadnego zwolnienia podatkowego, gdy wpłacamy pieniądze, ale nie ma podatku dochodowego przy podejmowaniu oszczędności (oba konta pozwalają uniknąć podatku Belki). IKZE i IKE różnią się także rocznym limitem wpłat. Na IKE można w 2012 r. ulokować 10,6 tys. zł.

Tylko w tym roku osoby oszczędzające już na IKE mogą przenieść oszczędności na

IKZE. Zdaniem ekspertów nie jest to jednak najlepszy pomysł, zwłaszcza jeśli na IKE jest już znacząca kwota. Nadwyżka wpłaty na IKZE ponad roczny limit (4 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne) będzie bowiem podlegała odliczeniu podatkowemu w kolejnych latach. W tym czasie nie będzie można zasilać

IKZE nowymi sumami. Zatem osoba, która zgromadziła dużo pieniędzy na IKE i przeniesie je na IKZE, przez dłuższy okres nie będzie zwiększać kapitału na emeryturę.

– IKZE raczej nie zdominuje IKE, ponieważ nie jest aż tak atrakcyjne dla oszczędzających. Trudność może sprawiać samodzielne wyliczenie kwoty, jaką można odpisać od podatku. Poza tym środki z IKZE można podjąć tylko w całości, podczas gdy z IKE także częściowo. Dłużej trzeba czekać na uzyskanie uprawnień do wypłaty pieniędzy; w przypadku IKZE do 65 lat, podczas gdy w przypadku IKE do 60 lat lub 55 lat (wcześniejsze uprawnienia). Jeśli chodzi o kwestie podatkowe, przy IKZE mamy raczej odroczenie podatku, podczas gdy przy IKE – zwolnienie z podatku. IKZE jest zatem ofertą uzupełniającą wobec IKE – mówi Małgorzata Jabłońska, dyrektor Biura Rynku Pierwotnego DM PKO BP.

W jaki sposób można dodatkowo oszczędzać

IKE

, czyli indywidualne konto emerytalne Można je założyć w banku, funduszu inwestycyjnym, towarzystwie ubezpieczeniowym, biurze maklerskim, towarzystwie funduszy emerytalnych (do tej pory prowadziły tylko OFE), IKE-Obligacje w PKO BP. W tym roku limit wpłat wynosi 10 578 zł. Gdy po przejściu na emeryturę będziemy podejmować pieniądze, nie zapłacimy 19-proc. podatku Belki.

IKZE

, czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego Można je otworzyć od tego roku w tych samych instytucjach, które oferują IKE. IKZE można założyć bez względu na to, czy ma się już IKE. Roczny limit wpłat jest uzależniony od kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne danej osoby w poprzednim roku. Wpłatę można odliczyć od podstawy opodatkowania.

PPE

, czyli pracowniczy program emerytalny Program taki może być utworzony przez pracodawcę, który opłaca składkę podstawową. Wynosi ona 7 proc. wynagrodzenia brutto pracownika.

Każda inna forma oszczędzania i inwestowania Można wpłacać pieniądze do funduszu inwestycyjnego, banku, na ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym. Można też samodzielnie kupować obligacje skarbowe lub akcje na giełdzie. Równie dobrą formą są inwestycje w nieruchomości czy dzieła sztuki.

Wszyscy specjaliści radzą, by oszczędności były możliwie jak najbardziej zróżnicowane.

Emerytury z ZUS i OFE będą niskie, wyniosą przeciętnie ok. 30 proc. ostatniego wynagrodzenia z okresu pracy zawodowej. Trzeba zatem się zastanowić, czy wystarczy nam na utrzymanie, gdy zamiast np. 3 tys. zł miesięcznie będziemy dostawać 900 zł. Jeśli odpowiedź brzmi: nie, należy już teraz zacząć dodatkowo oszczędzać z myślą o przyszłości.

– Nawet niewielkie kwoty odkładane regularnie przez wiele lat utworzą w przyszłości znaczący kapitał – mówi Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI.

Pozostało 90% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Czym charakteryzuje się rola polskich banków na tle innych krajów regionu CEE?