Planowane przez rząd podnoszenie wieku emerytalnego utrudni wielu osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. dotrwanie na etacie do momentu, gdy będą mogły złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie emerytury. W przepisach ciągle jest wiele możliwości uzyskania wcześniejszego świadczenia, które może pomóc im przetrwać do późniejszej emerytury.
Pomostówki
Zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych pracownicy, którzy przed 1 stycznia 1999 r. wykonywali prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, mogą się starać o przyznanie okresowej emerytury pomostowej – kobiety po osiągnięciu 55 lat, a mężczyźni – 60.
Warunkiem jest jednak wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze także po 31 grudnia 2008 r. Nowe przepisy znacznie jednak ograniczyły listę zawodów uprawniających do tego świadczenia. Wykaz 64 prac stanowi załącznik do ustawy. Przywileje zachowali m.in. hutnicy czy maszyniści i kierowcy pojazdów w transporcie publicznym.
Warunkiem przyznania świadczenia jest opłacanie specjalnej składki od pensji takiego pracownika na Fundusz Emerytur Pomostowych. Nie gwarantuje to jednak przyznania takiej emerytury.