Emerytury mobilizują Platformę

Politycy PO mają ruszyć w Polskę i przekonywać obywateli do tego, że warto pracować do 67. roku życia

Publikacja: 16.02.2012 20:11

W Platformie wiedzą już, że spór o reformę to nie przelewki. Szef „S” Piotr Duda złożył wczoraj na r

W Platformie wiedzą już, że spór o reformę to nie przelewki. Szef „S” Piotr Duda złożył wczoraj na ręce marszałek Sejmu Ewy Kopacz (PO) aż 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy emerytur

Foto: Fotorzepa, Marcin Żegliński Marcin Żegliński Marcin Żegliński

Wszystkie ręce na pokład - tak jednym zdaniem można określić nastroje w Platformie Obywatelskiej, która właśnie rozpoczyna bój o reformę emerytalną. W efekcie zmian kobiety i mężczyźni mieliby przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat.

Batalia nie będzie łatwa, bo reformie niechętny jest koalicjant i większość opozycji. Jedynie Ruch Palikota deklaruje, że poprze reformę Tuska, ale pod warunkiem opracowania zasad tworzenia nowych miejsc pracy i dobrej opieki zdrowotnej.

Kwestia emerytur zjednoczyła nawet tak odległe od siebie siły: "Solidarności" i SLD. Związkowcy i Sojusz zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie emerytur.

Do optymizmu PO nie skłaniają też sondaże mówiące, że 80 proc. (według TNS OBOP) Polaków jest przeciwnych podnoszeniu wieku emerytalnego.

W partii zarządzono wielką mobilizację. Posłowie PO nieoficjalnie przyznają, że to okazja, aby zewrzeć szeregi w partii, która po ostatnich wpadkach rządu pozostaje zdezorientowana. - Nie możemy sobie pozwolić na kolejne zarzuty, że nie rozmawiamy z ludźmi, jak było w przypadku ACTA. Dlatego teraz jest duży nacisk na spotkania, konsultacje i nieuchylanie się od odpowiedzi i wyjaśnień - mówi "Rz" jeden z nich.

Przykład daje premier, który spotkał się z szefem Klubu SLD Leszkiem Millerem i Januszem Palikotem. Na przyszły tydzień zaplanował spotkania z klubami PiS i Solidarnej Polski.

Jednocześnie posłowie przyznają, że przed nimi zadanie przekonania ludzi i wytłumaczenia, dlaczego reforma jest niezbędna, na czym będzie polegać i jakie będą jej konsekwencje. Każdy poseł ma w tej sprawie przekonywać wyborców we własnym okręgu, korzystając z materiałów dostępnych na stronie internetowej rządu.

- Konsultacje społeczne muszą się odbywać na różnych szczeblach, ze wszystkimi środowiskami - zapewnia Paweł Olszewski, poseł PO.

- Na pewno będzie wielka mobilizacja ze strony rządu, ale i ze strony partyjnej. To także ogromne wyzwanie dla samorządów i działania w regionach, bo trzeba wykorzystać wszystkie możliwości, aby wytłumaczyć ludziom, dlaczego ta reforma jest niezbędna - mówi Robert Tyszkiewicz (PO).

Jednak Jan Rulewski, senator PO, który ma za sobą jedno z pierwszych spotkań w ramach konsultacji społecznych przyznaje, że wyszło "umiarkowanie". Uczestniczyli w nim m.in. członkowie Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Instytutu Medycyny Pracy, związkowcy oraz gość specjalny dr Tomi Ville Juhani Hussi z Fińskiego Instytutu Zdrowia Zawodowego. - Zabrakło rozmowy o rzeczach ważnych, czyli o tym, co jest wątpliwe w projekcie proponowanym przez premiera, była obstrukcja ze strony związkowców, kobiety milczały - mówi "Rz".

A jego zdaniem największą słabością propozycji PO jest to, że nikt nie wziął pod uwagę, czy w zakresie właściwości psychofizycznych wszystkie 67-latki będą w stanie sprostać wymaganiom pracodawców. - Mam wrażenie, że premier rzucił pomysł, który ubrano w ustawę, a pod uwagę trzeba wziąć dużo więcej wątków. I o tym powinno się dyskutować, o tym powinni mówić np. związkowcy, a tak nie jest, bo wszyscy okopali się na swoich pozycjach - mówi "Rz" Rulewski.

Dr Jarosław Flis, politolog z UJ, zwraca uwagę, że nawet jeśli Tusk tuż po wyborach uwierzył w swoją wszechwładzę, to teraz zrozumiał, że bez zaplecza we własnej partii nie uda mu się przeprowadzić reformy. - Premier wie, że nie ma dla tej reformy łatwej większości w Sejmie i że w sytuacji, gdy PO jest osłabiona, opozycja nie ma interesu, żeby rzucać jej koło ratunkowe - mówi Flis. - Tusk musi odzyskać inicjatywę, a do tego potrzebny jest sukces w jakiejś sprawie, a nie kolejne zapowiedzi czy sztuczki piarowskie, jest więc zdeterminowany.

Projekt reformy emerytalnej PO zakłada wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. Oznacza to, że po zmianach kobiety będą pracowały dłużej o siedem lat, a mężczyźni o dwa. Wydłużanie okresu aktywności zawodowej odbywałoby się stopniowo. Kobiety do 67. roku życia zaczęłyby pracować od 2040 r. Szybciej, bo już w 2020 r., pełny wiek emerytalny osiągnęliby mężczyźni.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży