Większość Polaków (72,5 proc.) negatywnie ocenia planowane podwyższenie wieku emerytalnego – wynika z badania Homo Homini dla Deutsche Banku.
Zdaniem ekspertów, to efekt niskiej wiedzy na temat zmian w systemie emerytalnym. Ponad połowa respondentów deklaruje, że czuje się albo niepoinformowana, albo tylko trochę. Trzy czwarte z nas oczekuje zatem szerszej kampanii informacyjnej o zmianach.
– Istnieje duża potrzeba informacji. Brak wiedzy powoduje, że rośnie liczba negatywnych ocen – mówi psycholog dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
80,5 proc. badanych deklaruje, że dyskusja o systemie emerytalnym nie wpływa na ich sposób gromadzenia pieniędzy na przyszłość. – W badaniu przeprowadzonym w lutym 2011 r. odsetek był wyższy, bo wynosił 85 proc. badanych. Wciąż jest jednak bardzo wysoki – mówi Dariusz Kazalski, dyrektor Departamentu Centrum Inwestycyjnego Deutsche Bank PBC. – Większość z nas nadal ogranicza się tylko do płacenia obowiązkowych składek.
W ciągu roku liczba osób, które zdecydowały się na coś więcej niż obowiązkową składkę, zwiększyła się o 8 proc. Wśród tych, którzy deklarują zmianę zwyczajów oszczędnościowych, najwięcej ograniczyło się do krótkoterminowych produktów jak lokaty czy konta oszczędnościowe. – Polacy szukają bezpiecznych form oszczędzania – mówi Dariusz Kazalski z Deutsche Bank PBC.