Fundusze emerytalne sporo zarobiły w styczniu

Tak dobrego miesiąca jak styczeń OFE nie miały już od dawna

Publikacja: 02.02.2012 01:42

Fundusze więcej mogą wydać na zakup nowych akcji w 2012 r.

Fundusze więcej mogą wydać na zakup nowych akcji w 2012 r.

Foto: Rzeczpospolita

Wynik inwestycyjny wypracowany przez zarządzających funduszami emerytalnymi w pierwszym miesiącu 2012 roku był najlepszy od wielu miesięcy. Przeciętna wartość jednostek rozrachunkowych OFE, na które przeliczane są wpłacane składki, zwiększyła się o 3,5 proc. To najwyższa stopa zwrotu od  marca 2010 r., gdy wyniosła średnio 4,5 proc.

Indeksy w górę

Zarządzającym pomogła przede wszystkim dobra sytuacja na warszawskim parkiecie. Główne indeksy giełdowe dość znacząc wzrosły. I tak WIG20 skupiający największe spółki giełdowe, które stanowią gros portfeli inwestycyjnych OFE, wzrósł o prawie 9 proc. Podobnie zresztą jak WIG. Więcej, bo o prawie 11 proc. skoczył indeks sWIG80 (w 2011  r. spadł najbardziej).

Najlepszy wynik w styczniu wypracował fundusz ING. Zarobił 4,02 proc. Wynik pozostałych OFE wahał się od 3 do 3,8 proc. Za ING uplasowały się Generali oraz Allianz. Najmniej zarobił fundusz Axa – 3 proc.

Czy dobry początek 2012 r. daje szanse, że taki będzie cały rok, a fundusze emerytalne będą miały zysk? Wiele na to wskazuje. Zarządzający OFE są optymistami, choć wciąż wskazują na wiele zagrożeń i dużą zmienność na rynku. Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING PTE, podkreśla, że głównym ryzykiem globalnym jest eskalacja problemów zadłużenia państw i banków do poziomu, przy którym nie dadzą się kontrolować.

Przedstawiciele największego funduszu emerytalnego ING oczekują pozytywnych stóp zwrotu na rynku akcji. Mają temu sprzyjać niskie wyceny spółek. – Spodziewamy się, że wzrost polskiego rynku akcji przekroczy 10 proc. – mówi Piotr Bień, starszy zarządzający portfelem akcji w ING PTE.

Zarządzający funduszem przychylnie patrzą zwłaszcza na wzrost kursów akcji spółek małej i średniej wielkości. Widać to już było zresztą w styczniu.

– Część spółek budowlanych może być ciekawą inwestycją w 2012 r. – dodaje Bień.

Większe zakupy

Fundusze emerytalne mają obecnie sporo miejsca do dokonania nowych zakupów. ING OFE spodziewa się, że w tym roku fundusze przeznaczą na zakup nowych akcji ponad 10 mld zł, gdy w 2011 r. wydały 6,9 mld zł.

– Zwiększony limit inwestycji w akcje (od tego roku wynosi 45 proc. – od red.) i niski udział akcji w portfelach OFE pozwala oczekiwać, że OFE kupią więcej akcji – ocenia Bień.

Jak wyliczył ING, teoretycznie mogłyby kupić akcje za ok. 30 mld zł, jeśli chciałby wykorzystać w całości tegoroczny limit.

Dobrą inwestycją mogą się okazać także obligacje skarbowe. Kamil Sobolewski, zarządzający portfelem dłużnym funduszu ING, przewiduje, że polskie obligacje pozwolą zarobić średnio 5 – 6 proc. Wyższe zyski rzędu ok. 7 proc. dadzą długoterminowe papiery.

– Korzystna sytuacja gospodarcza w USA, wzrost gospodarczy na poziomie ok. 2 proc. pomogą światowej gospodarce – ocenia Sobolewski.

Najwyższy wzrost aktywów od ponad roku

W styczniu fundusze emerytalne otrzymały rekordowo niski przelew składek klientów. ZUS przekazał im 385 mln zł. W drugiej połowie minionego roku, już po obniżeniu wysokości przekazywanej do funduszy składki, średni przelew z ZUS przekraczał 650 mln zł. Mimo otrzymania niskiego przelewu z ZUS fundusze emerytalne i tak mogą pochwalić się dużym wzrostem aktywów. To efekt dobrego wyniku z zarządzania. Pieniądze w zarządzaniu OFE zwiększyły się o 8,4 mld zł, do 233,1 mld zł. To najwyższe aktywa od lipca 2011 r. Z kolei ich wzrost – o ponad 8 mld zł – był najwyższy od grudnia 2010 r. (wtedy zwiększyły się o 9,9 mld zł).

ING

Wynik inwestycyjny wypracowany przez zarządzających funduszami emerytalnymi w pierwszym miesiącu 2012 roku był najlepszy od wielu miesięcy. Przeciętna wartość jednostek rozrachunkowych OFE, na które przeliczane są wpłacane składki, zwiększyła się o 3,5 proc. To najwyższa stopa zwrotu od  marca 2010 r., gdy wyniosła średnio 4,5 proc.

Indeksy w górę

Pozostało 90% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora