Chodzi przede wszystkim o te towarzystwa, których sytuacja kapitałowa oraz majątkowa wskazuje na niski poziom zdolności do pokrycia ewentualnego niedoboru w OFE. Taki niedobór występuje wówczas, gdy fundusz emerytalny nie wypracuje minimalnej stopy zwrotu wymaganej w prawie. Jej wysokość wyliczana jest dwa razu w roku za okres 3 lat. W historii minimalnego wyniku nie wypracował trzy razy jeden fundusz – PKO BP Bankowy. W tym roku we wrześniu potencjalnie grozi to drugiemu – OFE Polsat, chyba, że na rynek akcji wróci na stałe dobra koniunktura. PTE Polsat, które zarządza tym funduszem nie wypłacało dotąd dywidendy i ze względu na fakt, że nie pokryło straty z lat ubiegłych to i tak jednak nie może jej wypłacić.
Nadzór zaleca towarzystwo nie wypłacanie dywidendy jeśli spełniają jeden lub więcej z czterech warunków przedstawionych w liście.
- wartość kapitałów towarzystwa powiększona o pieniądze w Funduszu Gwarancyjnym jest niższa niż 1,25 proc. aktywów netto funduszu.
- wartość płynnych aktywów PTE, które mogą być źródłem sfinansowania niedoboru, powiększona o wartość środków części Funduszu Gwarancyjnego funduszy jest niższa niż 1,25 proc. wartości netto aktywów OFE
- otrzymały ocenę BION gorszą niż 2,5