Z początkiem roku wchodzą kolejne zmiany w prawie dotyczącym funduszy emerytalnych. Jedna z najważniejszych dotyczy zakazu akwirowania do tych podmiotów.To oznacza, że żaden przedstawiciel funduszu nie będzie mógł nas zachęcać do zapisania się do OFE, ani podpisać z nami umowy. Złamanie tego zakazu będzie wiązać się z karami dla towarzystw emerytalnych, które zarządzają OFE.
- Będziemy sprawdzać, czy PTE nie naruszają zakazu - zarówno w toku inspekcji, jak i "zza biurka" - zapowiada Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego.
Od 2012 r. zawrzeć umowę z OFE będzie można tylko drogą korespondencyjną. I to zarówno dotyczy osób, które po raz pierwszy będą zapisywać się do funduszu emerytalnego (taki obowiązek dotyczy wszystkie osoby, którzy zaczynają pierwszą pracę), jak i takich, które będą chciały zmienić fundusz na inny.
Dostosowanie stron www
Niezbędne formularze mają być dostępne na stronach internetowych OFE. Zmienia się także sposób komunikacji z klientami. Fundusze emerytalne w formie elektronicznej będą mogły choćby wysyłać informacje na temat oszczędności zgromadzonych przez klientów. Z kolei Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) będzie sporządzał na stronie internetowej, przynajmniej raz na 6 miesięcy, aktualną informację dotyczącą OFE. Będzie ona załącznikiem do umowy przystąpienia do funduszu.