Akwizytorom już dziękujemy

Od 2012 r. akwizytorzy nie mogą już pozyskiwać klientów do funduszy emerytalnych. Złamanie tego zakazu wiąże się z karami dla towarzystw emerytalnych. Podpowiadamy jak można zapisać się do OFE od poniedziałku

Publikacja: 30.12.2011 18:37

Akwizytorom już dziękujemy

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

Z początkiem roku wchodzą kolejne zmiany w prawie dotyczącym funduszy emerytalnych. Jedna z najważniejszych dotyczy zakazu akwirowania do tych podmiotów.To oznacza, że żaden przedstawiciel funduszu nie będzie mógł nas zachęcać do zapisania się do OFE, ani podpisać z nami umowy. Złamanie tego zakazu będzie wiązać się z karami dla towarzystw emerytalnych, które zarządzają OFE.

- Będziemy sprawdzać, czy PTE nie naruszają zakazu - zarówno w toku inspekcji, jak i "zza biurka" - zapowiada Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego.

Od 2012 r. zawrzeć umowę z OFE będzie można tylko drogą korespondencyjną. I to zarówno dotyczy osób, które po raz pierwszy będą zapisywać się do funduszu emerytalnego (taki obowiązek dotyczy wszystkie osoby, którzy zaczynają pierwszą pracę), jak i takich, które będą chciały zmienić fundusz na inny.

 

Dostosowanie stron www

Niezbędne formularze mają być dostępne na stronach internetowych OFE. Zmienia się także sposób komunikacji z klientami. Fundusze emerytalne w formie elektronicznej będą mogły choćby wysyłać informacje na temat oszczędności zgromadzonych przez klientów. Z kolei Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) będzie sporządzał na stronie internetowej, przynajmniej raz na 6 miesięcy, aktualną informację dotyczącą OFE. Będzie ona załącznikiem do umowy przystąpienia do funduszu.

Jak informuje UKNF pierwsza informacja na temat OFE pojawi się już 1 stycznia 2012 r.

- Znajdą się tam informacje na temat stóp zwrotu otwartych funduszy emerytalnych za okres 12, 36, 60 i 120 miesięcy, wysokości opłaty od składki pobieranej przez poszczególne fundusze oraz wysokości obciążenia aktywów netto funduszy opłatą za zarządzanie. Dokładny wzór Informacji jest załącznikiem do rozporządzenia. Informacja zostanie opublikowana na stronie internetowej UKNF w aktualnościach, a docelowo będzie zamieszczona w dziale Opracowania, Rynek emerytalny - tłumaczy Łukasz Dajnowicz, rzecznik urzędu.

Poza tym od 2012 r. towarzystwa emerytalne będą mogły oferować klientom dodatkowe produkty do oszczędzania na emeryturę takie jak indywidualne konta emerytalne czy indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego.

Wszystkie zmiany w prawie wymagają przystosowania stron internetowych przez fundusze emerytalne. Zostaną z nich usunięte choćby wszystkie treści akwizycyjne, w tym kontakty do dystrybutorów, a dodana zostanie wymagana prawem informacja o otwartych funduszach emerytalnych. Z dniem 1 stycznia 2012 r. przestaje istnieć rejestr akwizytorów, który prowadzi nadzór.

- PTE dostały naszą wykładnię, że z mocy prawa z dniem 1 stycznia 2012 r. rejestr przestaje istnieć i nie ma potrzeby składania wniosków o wykreślenia - mówi Łukasz Dajnowicz.

Stan rejestru na koniec 2011 r. wynosił ok. 93 tys. akwizytorów.

OFE pracują nad zmianami na swoich stronach internetowych.

- Dodamy możliwość wydruku umowy. Będzie istniała możliwość zamówienie telefonicznego druku umowy który zostanie wysłany do klienta. Dostępne też są i będą formularze online zmian danych. Poza tym trwają prace, mające na celu utworzenie strony internetowej (produktowej) IKZE PZU w ramach portalu grupy PZU, na wzór strony produktowej OFE, analogicznie też będzie wyglądało zawarcie online umowy oraz zmiana danych - mówi Mirosław Kasprzak, dyrektor ds. PR PTE PZU.

 

Bardziej przyjazne strony

Większość funduszy już umożliwia klientom możliwość zapisania się przez stronę internetową. Obecnie pracują nad tym by zapisywanie się było dla klientów łatwiejsze.

-   Co szczególnie ważne dla klientów, proces zmiany funduszu lub przystąpienia po raz pierwszy do Axa OFE będzie łatwiejszy – mówi Robert  Garnczarek, prezes Axa PTE.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że produkty emerytalne są skomplikowane i żeby je zaoferować klientom, trzeba je nie tylko dobrze zaprezentować, ale także jasno wytłumaczyć. Dlatego chcemy, żeby strona internetowa była źródłem rzetelnych informacji zarówno na temat OFE, jak i tych produktów emerytalnych, które chcielibyśmy zaoferować po spełnieniu wszelkich wymogów formalnych - mówi Wojciech Rabiej, doradca zarządu Nordea PTE. - Dlatego planujemy zmiany na stronie. Równie ważką przyczyną jest fakt, że zarówno OFE, jak i planowane IKE i IKZE będziemy oferować on-line. W przypadku OFE będzie to jedyny kanał sprzedaży. IKE i IKZE będą wspierane przez sprzedaż kanałami tradycyjnymi, jednak z pewnością Internet pozostanie dominującym kanałem sprzedaży - dodaje.

Ewa Madej, dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu PKO BP Bankowy PTE, mówi, że strona internetowa OFE, funkcjonująca obecnie pod adresem www.ofe.pl zostanie przekształcona w stronę korporacyjną pod marką PTE.

- OFE będzie tam stanowiło najważniejszą zakładkę i będzie komunikowane obok IKE i IKZE bezpośrednio ze strony startowej. Poszerzymy landing-page (strona główna) w module „Przystąp on-line" oraz dostosujemy formularz, czyniąc go jednocześnie bardziej przyjaznym dla klienta. Wraz z tymi zmianami chcemy nieco skorygować wizerunek serwisu, by był jeszcze bardziej nowoczesny i przyjazny użytkownikom, m.in. zmodyfikować wygląd serwisu do przeglądarek mobilnych - mówi Ewa Madej.

 

 

Jak zapisać się do OFE

 

Podobnie wygląda procedura w przypadku zmiany danych zawartych w umowie z funduszem emerytalnym.

Z początkiem roku wchodzą kolejne zmiany w prawie dotyczącym funduszy emerytalnych. Jedna z najważniejszych dotyczy zakazu akwirowania do tych podmiotów.To oznacza, że żaden przedstawiciel funduszu nie będzie mógł nas zachęcać do zapisania się do OFE, ani podpisać z nami umowy. Złamanie tego zakazu będzie wiązać się z karami dla towarzystw emerytalnych, które zarządzają OFE.

- Będziemy sprawdzać, czy PTE nie naruszają zakazu - zarówno w toku inspekcji, jak i "zza biurka" - zapowiada Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego.

Pozostało 89% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami